Warunki wykorzystania zwierząt do celów rozrywkowych, widowiskowych, filmowych, sportowych i specjalnych opisuje ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.
.
1 Niedopuszczalne jest podawanie zwierzętom wspomagaczy farmakologicznych takich jak środki dopingujące. Zwierzęta muszą także mieć zapewniony wypoczynek. Pod żadnym pozorem nie można do występu wykorzystać zwierząt bezpośrednio po transporcie. Konieczna najpierw jest regeneracja wypoczynkowo-ruchowa, a na planie zwierzęta muszą mieć zapewnioną opiekę lekarko-weterynaryjną.
ShutterStock
2 Podczas tresury zwierzęta nie mogą cierpieć. Tresowane mogą być tylko zwierzęta urodzone w niewoli, które majązapewnione warunku egzystencji właściwe dla danego gatunku, a sama tresura nie może wpływać na zwiększenia ich agresywności. Ustawa zabrania zmuszania zwierząt do działań, które powodują ich ból lub są sprzeczne z ich naturą. Osobny punkt art. 17 wprost zabrania działalności menażerii objazdowych.
ShutterStock
3 Ustawa kategorycznie zabrania wykorzystywania zwierząt w wydarzeniach i sportach noszących znamiona okrucieńśtwa. Chodzi tu przede wszystkim o brutalne walki z udziałem byków, psów czy kogutów.
ShutterStock
4
Zwierzęta wykorzystywane do celów rozrywkowych mogą być hodowane i przetrzymywane jedynie w w stadninach, cyrkach lub bazach cyrkowych oraz w miejscach przeznaczonych dla zwierząt wykorzystywanych do celów specjalnych, pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej.
Podstawa prawna: USTAWA z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt
ShutterStock
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama