System kaucyjny w Polsce wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku. Pozostał niespełna rok do uruchomienia systemu kaucyjnego w Polsce. Jakie są perspektywy i wyzwania z tym związane?

W debacie zorganizowanej przez Dziennik Gazetę Prawną wzięła udział m.in. Anita Sowińska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Minister została zapytana o stan przygotowań ministerstwa do wdrażania systemu kaucyjnego w Polsce.

– Już w pierwszych dniach pracy spotkałam się z pracownikami i uzgodniliśmy najpilniejsze potrzeby. Ministerstwo rozpoczęło prace nad pewnymi koniecznymi zmianami jeśli chodzi o wydawanie zezwoleń, kontrole tzw. operatorów systemu, ale także doprecyzowanie, jakie dokumenty operatorzy muszą składać – powiedziała minister Anita Sowińska. Jak dodała, na początku marca ministerstwo zaplanowało spotkanie konsultacyjne z różnymi interesariuszami m.in. producentami, przedstawicielami sklepów, samorządów oraz branżę recyklingową.

- Na dzień dzisiejszy nie przewidujemy opóźnienia wdrożenia systemu kaucyjnego – deklaruje minister. – Nie możemy sobie pozwolić na duże opóźnienie – dodaje.

Jakie opakowania zostaną objęte systemem kaucyjnym?

Oprócz standardowych opakowań objętych systemem kaucyjnym, do których Polacy są już przyzwyczajeni jak np. butelki po piwie, minister zapowiedziała też inne rodzaje opakowań. - Szukamy kreatywnych rozwiązań. Nie jest tak, że musimy iść tą drogą, która wydaje nam się oczywista. W perspektywie dłuższej chcemy, aby operatorzy systemu włączyli opakowania standardowe. Mam tutaj na myśli nie tylko butelki na piwo, ale też inne napoje np. na wino, na soki. Za jakiś czas inne opakowania, jak np. słoiki - zaznaczyła minister.