statystyki

Raport o emisji spalin i gazów to martwy obowiązek. Firmy nawet o nim nie wiedzą

autor: Piotr Szymaniak18.11.2014, 08:31; Aktualizacja: 18.11.2014, 08:31
Pewnych problemów nastręcza też samo wypełnienie sprawozdania.

Pewnych problemów nastręcza też samo wypełnienie sprawozdania.źródło: ShutterStock

Firmy już po raz piąty będą musiały złożyć doroczne sprawozdanie dotyczące emisji spalin i gazów. Problem w tym, że tylko ułamek z nich jest tego świadomych.

Ustawa o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1107 ze zm.) nakłada na przedsiębiorców obowiązek składania dorocznych raportów do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE). Zgodnie z art. 7 ustawy zobowiązane są podmioty gospodarcze, korzystające ze środowiska poprzez emisję gazów i pyłów do powietrza. I to niezależnie od wielkości, od rodzaju prowadzonej działalności czy stopnia jej szkodliwości dla środowiska. Raporty muszą więc sporządzać zarówno elektrownie czy kopalnie, jak i jednoosobowe firmy. O ile posiadają urządzenia lub instalacje emitujące zanieczyszczenia.

Wszyscy muszą...

A o to nietrudno. Wystarczy, że np. stomatolog ma zarejestrowany na firmę samochód, gabinet jest klimatyzowany, a siedzibę przedsiębiorstwa stanowi jego dom ogrzewany piecem. To sprawia, że w myśl ustawy dentysta jest zobowiązany do składania raportów do KOBiZE. Zresztą, gdyby nie miał klimatyzacji ani własnej instalacji centralnego ogrzewania, obowiązek sprawozdawczości wynikałby już z faktu posiadania służbowego auta.

Co prawda firmy, których charakter działalności nie zmusza do uzyskiwania specjalnego pozwolenia na wprowadzenie gazów i pyłów do atmosfery ani pozwolenia zintegrowanego, mogą składać raport uproszczony, ale jednak muszą najpierw wiedzieć, że taki obowiązek w ogóle na nich ciąży.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

 • gro(2015-02-28 16:16) Zgłoś naruszenie 50

  Już całkiem się urzędnikom pomieszało w głowach. Kolejnych obowiązków informacyjnych wobec Państwa coraz więcej. A wysłać straż gminną i miejską i niech sobie obliczają emisję w firmach. Wara ode mnie, urzędasy

  Odpowiedz
 • Też ochroniaż środowiska(2015-01-13 10:31) Zgłoś naruszenie 00

  Uwagi do poprzedniego komentarza: Od 2014 podmioty nieposiadające instalacji mają możliwość oznaczenia opcji „Działalność Podmiotu powoduje emisje do powietrza tylko i wyłącznie z eksploatacji urządzeń (w tym środków transportu)”. Pozwala to na wprowadzenie danych o emisji z silników spalinowych oraz innych urządzeń z pominięciem danych o instalacji. Czy fakt posiadania służbowego samochodu obliguje przedsiębiorcę do złożenia takiego sprawozdania...

  Odpowiedz
 • ochroniarz środowiska(2014-11-25 17:08) Zgłoś naruszenie 01

  cytat: "obowiązek sprawozdawczości wynikałby już z faktu posiadania służbowego auta"
  Panie Szymaniak, nie pisz Pan głupot.
  spalanie paliw w silnikach pojazdów nie podlega raportowaniu do Krajowej Bazy.
  są wyjątki (np wózek widłowy jeżdżący na terenie instalacji, której raport dotyczy), niemniej jednak spalenie paliwa w zwykłym aucie osobowym żadnego raportu nie wymaga.

  druga sprawa: nie ma czegoś takiego jak "raport uproszczony" - była taka możliwości na samym początku funkcjonowania KOBiZE. ponieważ jednak nie było jej za rok 2013 to i za 2014 też nie będzie!!!

  to jest PODSTAWOWA wiedza w tym zakresie.

  pozdrawiam

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie