W programie „Czyste powietrze” została utworzona ścieżka bankowa, która umożliwi korzystanie z kredytów na wymianę źródła ciepła lub termomodernizację. Umowę w tej sprawie podpisało siedem banków: Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska, Bank Polskiej Spółdzielczości i zrzeszone Banki Spółdzielcze, Credit Agricole Bank Polska, Santander Consumer Bank oraz Banki Spółdzielcze SGB. Wycofał się Bank Pocztowy.
Cieszą się aktywiści z Polskiego Alarmu Smogowego. – Od dawna zabiegaliśmy o uruchomienie ścieżki bankowej. Nie da się sprawnie wdrażać programu bez szerokiej sieci dystrybucyjnej, a to wymaga włączenia do niego banków i samorządów. Mam nadzieję, że kredyty antysmogowe ruszą jak najszybciej – mówi DGP lider organizacji Andrzej Guła. Zwraca jednak uwagę na wielkich nieobecnych programu, przede wszystkim największy polski bank, należący do państwa i dysponujący olbrzymią siecią placówek, PKO BP. – Czy dla tego banku „Czyste powietrze” jest nieistotne? – pyta lider PAS.
Pomocy w uzyskaniu kredytu antysmogowego mają udzielać przeszkoleni bankowi doradcy. – Włączamy do programu grupę uboższych, która mieści się w podwyższonym dofinansowaniu, ale nie ma pieniędzy na wkład własny, co postulował m.in. Polski Alarm Smogowy – mówi DGP rzecznik resortu klimatu i środowiska Aleksander Brzózka.
Reklama
Andrzej Guła podkreśla jednak, że kredyty antysmogowe nie rozwiążą problemu wsparcia najuboższych. – Przedstawiciele banków mówią jasno: otrzymanie pożyczki będzie poprzedzone weryfikacją zdolności kredytowej aplikujących, bo taki obowiązek wynika z prawa bankowego. Oczekujemy, że NFOŚiGW jak najszybciej opracuje ścieżkę dotacyjną dla osób najuboższych, dziś wykluczonych z programu – wskazuje.
Mankamentem programu do tej pory było też to, że skupiał się na domach jednorodzinnych. W tym tygodniu w odpowiedzi na ten problem uruchomione zostają dwa programy pilotażowe obejmujące budynki wielorodzinne. 10 mln zł otrzyma województwo zachodniopomorskie, 6 mln trafi do gminy Pszczyna.
Samorządy apelowały, by budynki wielorodzinne włączono do Krajowego Planu Odbudowy, w ramach którego na program „Czyste powietrze” przeznaczono 3,2 mld euro. – Specyfiką KPO jest to, że mają tam być projekty, które już są realizowane albo są gotowe do tego. Tu mówimy o dwóch pilotażach – odpowiada Aleksander Brzózka.
– Kilkaset tysięcy mieszkań w budownictwie wielorodzinnym, które ogrzewane są kopciuchami, czeka na program ogólnopolski. Rozmawialiśmy na ten temat z rządem, który zgodził się, że takie rozwiązanie jest potrzebne. Parę miesięcy później resort ogłasza pilotaż na skalę kilkudziesięciu domów. To kompletnie niepoważne, rząd zakpił sobie z samorządów – ocenia Andrzej Guła.
Jak pisaliśmy w poniedziałek, Komisja Europejska chce też, by w ramach KPO wymiana pieców w domach jednorodzinnych była połączona z termomodernizacją, bo bez tego koszty ogrzewania mogą podskoczyć. Czy zostanie wprowadzony taki warunek? Resort klimatu zwraca uwagę, że już teraz ponad 60 proc. wnioskodawców składa zarówno wniosek o wymianę pieca, jak i o ocieplenie domu. – Nie chcę powiedzieć „nie”, ale mija rok, jak wprowadziliśmy duże zmiany i teraz widzimy, że one działają – odpowiada Brzózka.