statystyki

BDO z problemami, ale ma gromadzić więcej danych

autor: Katarzyna Nocuń23.09.2020, 06:00; Aktualizacja: 23.09.2020, 08:06
Opóźnienia spowodowały kolejny problem. Firmy, które nie zdążyły zarejestrować się w bazie w 2019 r., jeszcze do końca tego roku mogą ewidencjonować odpady na dokumentach papierowych. Dane z nich i tak jednak muszą trafić do BDO.

Opóźnienia spowodowały kolejny problem. Firmy, które nie zdążyły zarejestrować się w bazie w 2019 r., jeszcze do końca tego roku mogą ewidencjonować odpady na dokumentach papierowych. Dane z nich i tak jednak muszą trafić do BDO.źródło: ShutterStock

Urzędy marszałkowskie nie mają dostępu do sprawozdań składanych przez przedsiębiorców z gospodarki odpadami. Powodem jest wciąż niedopracowany system. A przed nim kolejne wyzwania.

Choć niektóre podstawowe funkcje systemu BDO nie działają prawidłowo, z opublikowanego projektu nowelizacji ustawy o odpadach wynika, że od 1 stycznia 2021 r. do bazy odpadowej mają trafiać kolejne dane: o fakturach i rachunkach. Cel jest szczytny: walka z szarą strefą.

Użytkownicy systemu zaznaczają jednak, że najpierw należałoby doprowadzić do sytuacji, w której ewidencja i sprawozdawczość w formie elektronicznej będą działać bez zarzutu, a dopiero później myśleć o rozszerzaniu funkcjonalności BDO.

Ministerstwo Klimatu z kolei uspokaja, że projekt jest na początkowym etapie prac, a zgłoszone uwagi będą analizowane.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • zzz(2020-09-24 09:12) Zgłoś naruszenie 30

    Może najpierw niech uruchomią system, a potem wprowadzą przepisy że trzeba go stosować pod groźbą 1 mln kary. Bo na razie to jest przepis karzący ludzi za coś, czego nie mogą zrobić = kpina z powagi prawa.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie