statystyki

Nowe reguły w „Czystym Powietrzu”. Łatwiej też w „Stop Smog”

autor: Katarzyna Nocuń17.09.2020, 07:45; Aktualizacja: 17.09.2020, 07:46
Proponowane zmiany zakładają także powstanie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Proponowane zmiany zakładają także powstanie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).źródło: ShutterStock

Gminy otrzymają pieniądze na pomoc w realizacji programu wymiany przestarzałych i trujących powietrze kotłów. Rząd szacuje, że przy wsparciu samorządów rocznie będzie realizowanych 100 tys. wniosków mieszkańców. Rocznie NFOŚiGW pokryje więc koszty poniesione przez gminy w wysokości 10 mln zł – czytamy w uzasadnieniu rządowego projektu nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw.

Od maja program „Czyste powietrze” funkcjonuje na zmienionych zasadach. Gminy zostały zobowiązane do wydawania zaświadczeń tym właścicielom domów, którzy osiągają niższe dochody (1,4 tys. zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i 1,959 tys. zł w jednoosobowym). Na tej podstawie mieszkańcy mogą się ubiegać o wyższe wsparcie przy wymianie źródła ciepła lub dociepleniu domów. Samorządowcy podkreślają, że to kolejne zadanie wkładane na ich barki bez dofinansowania.

Problem braku pomocy finansowej dla gmin zaangażowanych w program „Czyste powietrze” sięga jednak co najmniej lipca ub.r. Komisja Europejska skierowała w tamtym czasie oficjalne ostrzeżenie dotyczące niewykonania przez Polskę wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 22 lutego (sygn. akt C-336/16): tempo zmian na rzecz poprawy jakości powietrza jest zbyt wolne.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie