statystyki

Biometan jako zielone paliwo przyszłości [OPINIA]

autor: Jarosław Wróbel11.08.2020, 10:51; Aktualizacja: 11.08.2020, 10:58
Według szacunków Komisji Europejskiej ogólny potencjał zwiększonej produkcji biogazu z odpadów powinien w perspektywie 2030 r. kształtować się na poziomie 2,7–3,7 proc. całkowitego zużycia energii w UE.

Według szacunków Komisji Europejskiej ogólny potencjał zwiększonej produkcji biogazu z odpadów powinien w perspektywie 2030 r. kształtować się na poziomie 2,7–3,7 proc. całkowitego zużycia energii w UE.źródło: ShutterStock

W grudniu 2019 r. Komisja Europejska opublikowała założenia Europejskiego Zielonego Ładu. Wdrożenie tego planu wymaga przemyślenia od nowa strategii politycznych w zakresie dostaw czystej energii w całej gospodarce.

Jarosław Wróbel, wiceprezes zarządu PGNiG

Jedną z głównych inicjatyw Komisji Europejskiej w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej jest strategia Smart Sector Integration (SSI) opublikowana 9 lipca 2020 r. Dokument przedstawia wizję przyspieszenia transformacji w kierunku zintegrowanego systemu energetycznego wspierającego budowę gospodarki neutralnej klimatycznie w sposób możliwie korzystny kosztowo we wszystkich sektorach gospodarki. Główne założenia to szersze wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz odnawialnych i czystych paliw.

W założeniach polityki Komisji Europejskiej duży nacisk położono na rozwój technologii biogazu. Ma on służyć zmniejszeniu zużycia paliw kopalnych i być wykorzystany do produkcji energii elektrycznej i ciepła lub być wtłaczany do sieci gazowej po uprzedniej konwersji do postaci biometanu. Dążenie do realizacji tych celów wymaga podjęcia kompleksowych działań w wielu obszarach sektora energetycznego.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie