statystyki

Inwentaryzacja budynków pomoże walczyć ze smogiem

autor: Marcin Wybranowski10.08.2020, 16:00
Program zakłada również dopuszczenie do możliwości realizacji przedsięwzięć niskoemisyjnych również w budynkach będących w zasobach mieszkaniowych gminy.

Program zakłada również dopuszczenie do możliwości realizacji przedsięwzięć niskoemisyjnych również w budynkach będących w zasobach mieszkaniowych gminy.źródło: ShutterStock

Rząd uruchamia Centralną Ewidencje Emisyjności Budynków oraz chce usprawnić działanie programów „Czyste powietrze” i „Stop smog”. Takie są założenia przyjętego w piątek przez Radę Ministrów projektu nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw, przedłożonego przez ministra klimatu.

Jak wskazuje strona rządowa, nadrzędnym celem wprowadzonych zmian jest walka ze smogiem i ubóstwem energetycznym oraz poprawa efektywności energetycznej budynków. Chodzi o eliminację emisji pyłów do powietrza pochodzących, z tzw. niskiej emisji, czyli z sektora komunalno-bytowego. Są to przede wszystkim indywidualne gospodarstwa domowe, niewielkie, lokalne kotłownie, warsztaty i zakłady usługowe.

Central Ewidencji Emisyjności Budynków ma być rejestrem służącym do identyfikowania źródeł niskiej emisji z budynków. W systemie tym zostaną zebrane kluczowe informacje na temat źródeł emisji w sektorze komunalno-bytowym, które zostaną pozyskane w ogólnopolskiej powszechnej inwentaryzacji. CEEB zostaną zatem objęte, oprócz budynków mieszkalnych, również obiekty użyteczności publicznej, w tym małe lokalne ciepłownie czy małe zakłady produkcyjne, pod warunkiem, że nominalna moc cieplna wykorzystywanego źródła spalania paliw nie przekracza 1MW. Szacuje się, że inwentaryzacja obejmie ok. 5–6 mln nieruchomości, wstępnie będzie to 500 tys. budynków rocznie. Powszechna inwentaryzacja budynków zostanie połączona ze składaniem deklaracji pisemnych do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, dotyczących źródeł ciepła i spalania – do końca 2021 r. Obowiązek złożenia deklaracji będzie dotyczył właścicieli budynków, którzy przed wejściem w życie nowych regulacji eksploatowali źródła ciepła lub spalania, tj. kotły gazowe, kotły na paliwa stałe, piece kaflowe czy kuchnie węglowe.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • StAAbrA (2020-08-10 19:08) Zgłoś naruszenie 12

    Kolejne koryta dla POciotków ... I kolejnych imigrantów ... - z paszportami dyplomatycznymi ...

    Odpowiedz
  • 18+(2020-08-13 12:20) Zgłoś naruszenie 00

    KOLEJNY ZAMORDYZM !!! Niedługo będziemy składali roczne sprawozdania, ile kto w ciągu roku zjadł porcji grochówki i kapuśniaku, i ile z tego tytuły wyemitował do atmosfery metanu !!!!!!!!!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie