statystyki

Spalanie polskich lasów: Ministerstwo Środowiska wprowadza nową definicję drewna energetycznego

autor: Marcin Wybranowski08.06.2020, 09:40; Aktualizacja: 08.06.2020, 09:47
Resort środowiska przestrzega, że pozostawienie dużej ilości surowca w lesie może zwiększyć zagrożenie pożarowe w lasach oraz wpłynąć na liczbę szkodników owadzich, co z kolei negatywnie odbije się na prowadzonej w kraju gospodarce leśnej.

Resort środowiska przestrzega, że pozostawienie dużej ilości surowca w lesie może zwiększyć zagrożenie pożarowe w lasach oraz wpłynąć na liczbę szkodników owadzich, co z kolei negatywnie odbije się na prowadzonej w kraju gospodarce leśnej.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Środowiska opracowało projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, który wprowadza nową definicję drewna energetycznego. Zmiany mają jednak charakter czasowy i będą – w założeniu – obowiązywały od 1 lipca 2020 r. do 31 grudnia 2021 r.

Zgodnie z projektem za drewno energetyczne ma zostać uznany m.in. surowiec niebędący drewnem tartacznym i skrawanym, a także wolne od substancji chemicznych odpady, które powstają przy obróbce tego surowca.

Jak tłumaczy ministerstwo, celem projektowanej ustawy jest wprowadzenie rozwiązania zapewniającego ciągłość zrównoważonej gospodarki leśnej na czas trwania stanu epidemii COVID-19 oraz w następnych miesiącach po jego zakończeniu. Zmiany mają zapobiec niszczeniu i marnowaniu się drewna zalegającego w lasach, m.in. w związku ze zmniejszonym popytem ze strony zakładów przemysłowych.

Resort środowiska przestrzega, że pozostawienie dużej ilości surowca w lesie może zwiększyć zagrożenie pożarowe w lasach oraz wpłynąć na liczbę szkodników owadzich, co z kolei negatywnie odbije się na prowadzonej w kraju gospodarce leśnej.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Kurczak (2020-06-08 19:11) Zgłoś naruszenie 10

    Pod kim my leśnicy pracujemy?Wystarczy oczyścić posusz niby Puszczy Białowieskiej i elektrownie będą zapchane po kominy. Ludzie dajcie tartakom minimum ceny na straty i wszystko wróci do normy. Moje 26 lat pracy w znoju idzie do ****** W ilu sercach pokoleń leśników krew się gotuje na takie porąbane pomysły?Czy nie ma się komu spiąć na taką sytuację?Gdzie pańskie jaja Ministrze?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie