statystyki

Recykling: Chwilowy popyt na kaloryczne odpady

autor: Katarzyna Nocuń28.04.2020, 19:00
Obecny popyt na odpady komunalne nie odwrócił na razie sytuacji cenowej

Obecny popyt na odpady komunalne nie odwrócił na razie sytuacji cenowejźródło: ShutterStock

Część przemysłu w związku z epidemią stanęła, w efekcie cementowniom zabrakło paliwa pochodzącego z odpadów wysokokalorycznych. Przedsiębiorcy zajmujący się dostarczaniem go zaczęli więc poszukiwania odpowiednich materiałów w instalacjach komunalnych.

Chodzi m.in. o ścinki folii i opon, z których można wytworzyć RDF-y, czyli paliwo alternatywne używane przez cementownie jako zamiennik węgla i mazutu.

Na portalach branżowych pojawiły się ogłoszenia w sprawie zużytych opon i odpadów wysokokalorycznych, które są utrapieniem dla gospodarujących śmieciami w sektorze komunalnym. Ze względu na łatwopalność materiały te nie mogą być składowane, magazynować je można maksymalnie przez rok, potem trzeba przetworzyć. Koszty spalenia frakcji wysokokalorycznej w spalarniach odpadów komunalnych są wysokie, m.in. ze względu na nadpodaż tego odpadu, ograniczoną przepustowość urządzeń i nałożone limity. W ostatnim czasie stawki jeszcze wzrosły, gdy instalacje termicznego przekształcania zaczęły przyjmować materiały spoza regionu i dyktować ceny. Przekłada się to na koszty gospodarowania odpadami ponoszone przez mieszkańców. Zalegająca w magazynach i instalacjach komunalnych frakcja kaloryczna to też ryzyko pożarowe.


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie