statystyki

Posłowie wytyczają granice resortom, minister dzieli spółki

autor: Julita Żylińska20.01.2020, 09:34; Aktualizacja: 20.01.2020, 09:34
Dwa miesiące po zmianach w rządzie do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o działach, a Jacek Sasin rozdał nadzór nad spółkami.

Dwa miesiące po zmianach w rządzie do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o działach, a Jacek Sasin rozdał nadzór nad spółkami.źródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Adrianna Bochenek Agencja Gazeta

Dwa miesiące po zmianach w rządzie do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o działach, a Jacek Sasin rozdał nadzór nad spółkami.

Fakt, że projekt o działach administracji rządowej do Sejmu złożyli posłowie PiS, pozwoli na szybkie przyjęcie przepisów przez Sejm. Projekt rządowy wymagałby czasu na konsultacje. Przedłużyłby się więc okres działania dwóch nowych ministerstw: aktywów państwowych i klimatu bez formalnej podstawy.

Nowe przepisy ustanawiają nowy dział „klimat”, który przejmuje część dotychczasowych działów „energia” i „środowisko”, związanych z polityką klimatyczną, OZE i efektywnością energetyczną. Minister Michał Kurtyka ma współtworzyć politykę klimatyczną i wdrażać unijne postanowienia w tym zakresie. Przypada mu zarządzanie „środkami na cele transformacji ekologicznej i klimatycznej”, m.in. z aukcji praw do emisji CO2. W rzeczywistości Kurtyka już od pewnego czasu prowadzi negocjacje z Brukselą w sprawie podziału środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (Polsce ma przypaść 25–27 proc. funduszu).


Pozostało jeszcze 88% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie