statystyki

Ekologia czy ideologia. Spór nie poprawia sytuacji, a kapitał zbijają tylko politycy

autor: Tomasz Żółciak12.01.2020, 09:00
Słowa abp. Marka Jędraszewskiego o ekologizmie mogą wywołać podobne skutki jak deklaracja władz Warszawy o wspieraniu osób LGBT. W obu przypadkach ostry spór nie przyczynia się do poprawy sytuacji, a na podgrzewaniu temperatury kapitał zbijają politycy.

Słowa abp. Marka Jędraszewskiego o ekologizmie mogą wywołać podobne skutki jak deklaracja władz Warszawy o wspieraniu osób LGBT. W obu przypadkach ostry spór nie przyczynia się do poprawy sytuacji, a na podgrzewaniu temperatury kapitał zbijają politycy.źródło: PAP
autor zdjęcia: SHAWN THEW

Słowa abp. Marka Jędraszewskiego o ekologizmie mogą wywołać podobne skutki jak deklaracja władz Warszawy o wspieraniu osób LGBT. W obu przypadkach ostry spór nie przyczynia się do poprawy sytuacji, a na podgrzewaniu temperatury kapitał zbijają politycy.

R o zmowy o ekologii nie dotyczą już tak przyziemnych spraw jak segregacja śmieci czy odchodzenie od wszechobecnego plastiku. Coraz częściej dyskutujemy o życiowych wyborach, chwilowych modach, narzucaniu określonego stylu życia przez „zielonych” czy „ekoterrorystów”, o wywracaniu starego porządku i systemu wartości. A w tle coraz wyraźniej pobrzmiewają pytania o to, ile jesteśmy w stanie indywidualnie poświęcić, by być bardziej eko i czy w ogóle jest to kierunek, na który nas stać (także finansowo).

Bóg, ekologizm i gender

Tym, który przestawił zwrotnicę, okazał się abp Marek Jędraszewski, który na antenie TV Republika ostrzegał przed „ekologizmem”. Przy czym zrobił to w dość podobny sposób, w jakim wypowiadał się o „ideologii LGBT”.

Magazyn DGP. Okładka 10.01.2020

Magazyn DGP. Okładka 10.01.2020

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

– To zjawisko bardzo niebezpieczne, bo to nie jest tylko postacią nastolatki (Grety Thunberg – red.). To coś, co się nam narzuca, a ta aktywistka staje się wyrocznią dla wszystkich sił politycznych, społecznych – stwierdził metropolita krakowski. Wypowiedź wzbudziła ogromne kontrowersje, ale to tylko zachęciło arcybiskupa do kontynuacji. Podczas mszy noworocznej w krakowskiej bazylice przypomniał, że „Bóg stworzył człowieka na swój obraz i swoje podobieństwo i kazał mu czynić Ziemię poddaną sobie”. – Chcąc budować pokój, trzeba szukać prawdy, odrzucając wszelkie kłamliwe ideologie. Ten pokój trzeba budować nieustannie, bo nie jest on dany raz na zawsze, jest skarbem, który można łatwo utracić – mówił abp Jędraszewski, odwołując się do nauczania papieża Franciszka.

Już po pierwszej wypowiedzi metropolity sypnęło komentarzami, zwłaszcza po prawej stronie polityczno-publicystycznej sceny.

– Wściekła reakcja świadczy, jak trafne i mądre były słowa księdza arcybiskupa. Ekologizm to wrogość wobec człowieka – skomentowała Anna Paluch (PiS), wiceprzewodnicząca sejmowej komisji ochrony środowiska.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (8)

 • czytelnik(2020-01-12 09:39) Zgłoś naruszenie 63

  a ile kasy na tym zbiła rodzinka Grety, władze Szwecji też nie reagowały, że dziecko nie chodzi do dzkoły tylko wykrzystue się do polityki

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • nie wierzcie kłamcom(2020-01-12 10:09) Zgłoś naruszenie 44

  Robienie ludzi w wa..u..a przez spekulantów giełdowych. Jakieś absurdalne prawa do emisji CO2. Za niedługo może jeszcze ludzie, będą musieli sobie wykupić prawo do oddychania czyli emisji CO2. Cała ta pseudonauka klimatyczna ma na celu wycyckanie naiwnych z ich pieniędzy, żeby spekulanci tacy jak ten od niszczenia Europy nabijali sobie kabzę. Klimatolodzy nie potrafią przewidzieć pogody na trzy dni do przodu, ale robią prognozy na dziesięciolecia. Żeby lepie czesać naiwnych udają, że stulecie wcześniej nie było klimatycznych zmian.

  Odpowiedz
 • P.Po(2020-01-12 21:35) Zgłoś naruszenie 30

  Postęp , postęp i coraz szybciej ,szybciej aż się kiedyś ro*********my o własne plecy.Kiedyś wyginęły dinozaury (a nie wiemy co było przed nimi ) i inne gatunki zwierząt może czas na nas?Nic nie może wiecznie trwać a w szczególności gdy się wyprzedza naturę.

  Odpowiedz
 • Dziadek wnuków(2020-01-12 12:39) Zgłoś naruszenie 33

  Czytam te powyższe wypowiedzi, i nie wierzę, że tak durnym człowiekiem można być na początku XXI wieku !! Durnym lub być może trollem wiadomej partyjki ! Dziś niedziela, święto "dobroci" i dobrego przykładu, bo gra nam Świąteczna Orkiestra J. Owsiaka, i pamiętam te z lat dziewięćdziesiątych, gdy dzieciaki z puszkami marzli na śniegu, a śniegu było pełno. Jeszcze na początku tego wieku śnieżnie bywało, i mrożno, a dziś ?? Wiosennie, ciepło jak w maju, kuż**wa muchy latają, nie widzicie tego ?! Dobrze też pojechać nad najbliższą rzekę, zobaczyć czy to jeszcze rzeka, czy to strumyk może. Jak mozesz jeden z drugim pier***** takie dyrdymały, że to jakieś "kłamstwa", jakieś "dyrdymały"... Puknij się w czoło jeden z drugim, a usłyszysz puste echo niczym z mrocznej i ciemnej jaskini ! A upały tego roku - poprzednich też - w Polsce, czy Wasze babki pamiętają takie długie upały ? A topniejące lodowce ? I będziecie krakać że to nie wina nasza, ludzi, że to przejściowe, że głupi ekolodzy, że to głodni zysków spekulanci ? A nie wina waszych motoryzacyjnych rzęchów sprowadzanych z zagranicy, nie pieców-kopciuchów, i o zgrozo [dla Was] hodowli trzody chlewnej, wypasanego bydła ?!! Ech, co by nie pisać to wątpię, aby dotarło do łbów wstecznych, chociaż jednak dam Wam radę , gratis, stańcie na brzegu pustego [głębokiego] basenu, i skoczcie na główkę. Na pewno nie zaszkodzi, jest nadzieja że przywróci rozum w głowie. Po za tym pozdrawiam.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • nemo(2020-01-13 17:19) Zgłoś naruszenie 00

  hm

  Odpowiedz
 • ekoterror(2020-01-12 19:05) Zgłoś naruszenie 00

  śmieci ani syf nie znikają, wszystko się kumuluje i przyjdzie za to zapłacić. Niedowiarkom polecam bajkę dla niegrzecznych dorosłych : Kosmici i koniec świata.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie