statystyki

Gminy przysypane popiołem. Włodarze chcą zmiany prawa

autor: Katarzyna Nocuń19.12.2019, 07:36; Aktualizacja: 19.12.2019, 07:43
Gdyby popioły trafiały do odpadów zmieszanych, mogłyby pod wpływem gorąca topić pojemniki, a nawet stanowić zagrożenie pożarowe.

Gdyby popioły trafiały do odpadów zmieszanych, mogłyby pod wpływem gorąca topić pojemniki, a nawet stanowić zagrożenie pożarowe.źródło: ShutterStock

Samorządowcy chcieliby, aby popioły pochodzące z gospodarstw domowych miały oddzielny kod. To umożliwiłoby legalne zagospodarowanie tego odpadu, pochodzącego ze spalania paliw stałych w domach, albo przekazanie go do wykorzystania, np. w budownictwie. Według różnych szacunków, przywoływanych na wczorajszym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, ilość popiołu sięga nawet miliona ton rocznie.

Strona samorządowa zaapelowała w tej sprawie do Ministerstwa Klimatu, które ma przyjrzeć się sprawie.

– Obecne prawodawstwo dostrzega jedynie popioły z termicznego przekształcania przemysłowego. Natomiast znakomita część gospodarstw domowych jest ogrzewana paliwami stałymi i w związku z tym powstają w nich popioły z palenisk domowych – mówi Leszek Świętalski, sekretarz generalny Związku Gmin Wiejskich. Jak dodaje, nie są one właściwie klasyfikowane, co stanowi barierę w prawidłowym zagospodarowaniu tej frakcji.

Gdzie wobec tego trafiają popioły? Na terenach słabo zurbanizowanych są przez mieszkańców wysypywane na śliskie nawierzchnie, a czasem są po prostu wyrzucane i mieszają się z błotem pośniegowym. Problem rośnie do potężnych rozmiarów zwłaszcza w sezonie grzewczym. – Część samorządów wystawia pojemniki i zabiera popioły – wskazuje Leszek Świętalski.

Gdyby trafiały do odpadów zmieszanych, mogłyby pod wpływem gorąca topić pojemniki, a nawet stanowić zagrożenie pożarowe.


Pozostało jeszcze 49% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie