statystyki

Gra niewarta świeczki? Brakuje zainteresowanych programem termomodernizacyjnym dla najbiedniejszych

autor: Zofia Jóźwiak16.10.2019, 07:36; Aktualizacja: 16.10.2019, 10:37
1,3 mln gospodarstw domowych w Polsce żyje w ubóstwie energetycznym

1,3 mln gospodarstw domowych w Polsce żyje w ubóstwie energetycznymźródło: ShutterStock

O rządowym programie Stop Smog gminy niewiele wiedzą. A nawet jeśli, to obawiają się do niego przystąpić, bo wymogi, jakie nałożyła strona rządowa, są ich zdaniem zbyt duże w stosunku do spodziewanych efektów.

‒ Wspieranie osób ubogich energetycznie i kierowanie do nich odrębnej puli środków rekomendują Polsce zarówno Bank Światowy, jak i Unia Europejska. Takie podejście zakłada też nowelizacja ustawy z 6 grudnia 2018 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów (Dz.U. z 2019 r. poz. 51) – przypomina Piotr Woźny, prezes NFOŚiGW. I chwali się, że Skawina już podpisała umowę ze stroną rządową i otrzyma 11 mln zł, za co wykona termomodernizację ok. 200 budynków. Tylko jej następców brak.

Zainteresowania nie widać

Karczew, mimo że znajduje się w grupie miast z najgorszym powietrzem w Polsce, z programu Stop Smog nie korzysta. – Rozumiem ideę tego programu, ale nie jesteśmy w stanie podjąć się jego realizacji – mówi Michał Rudzki, burmistrz miasta. Jako przyczynę podaje zarówno bardzo dużą liczbę obowiązków z tym związanych, jak i brak komunikacji ze strony rządowej. Zastrzega jednak, że miasto włącza się w inne działania, by zadbać o czyste powietrze – wspomaga mieszkańców przy naborze do indywidualnego programu Czyste Powietrze oraz uczestniczy w programie ZONE (Zintegrowany system wsparcia polityk i programów Ograniczenia Niskiej Emisji).


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie