statystyki

Gra niewarta świeczki? Brakuje zainteresowanych programem termomodernizacyjnym dla najbiedniejszych

autor: Zofia Jóźwiak16.10.2019, 07:36; Aktualizacja: 16.10.2019, 10:37
1,3 mln gospodarstw domowych w Polsce żyje w ubóstwie energetycznym

1,3 mln gospodarstw domowych w Polsce żyje w ubóstwie energetycznymźródło: ShutterStock

O rządowym programie Stop Smog gminy niewiele wiedzą. A nawet jeśli, to obawiają się do niego przystąpić, bo wymogi, jakie nałożyła strona rządowa, są ich zdaniem zbyt duże w stosunku do spodziewanych efektów.

‒ Wspieranie osób ubogich energetycznie i kierowanie do nich odrębnej puli środków rekomendują Polsce zarówno Bank Światowy, jak i Unia Europejska. Takie podejście zakłada też nowelizacja ustawy z 6 grudnia 2018 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów (Dz.U. z 2019 r. poz. 51) – przypomina Piotr Woźny, prezes NFOŚiGW. I chwali się, że Skawina już podpisała umowę ze stroną rządową i otrzyma 11 mln zł, za co wykona termomodernizację ok. 200 budynków. Tylko jej następców brak.

Zainteresowania nie widać

Karczew, mimo że znajduje się w grupie miast z najgorszym powietrzem w Polsce, z programu Stop Smog nie korzysta. – Rozumiem ideę tego programu, ale nie jesteśmy w stanie podjąć się jego realizacji – mówi Michał Rudzki, burmistrz miasta. Jako przyczynę podaje zarówno bardzo dużą liczbę obowiązków z tym związanych, jak i brak komunikacji ze strony rządowej. Zastrzega jednak, że miasto włącza się w inne działania, by zadbać o czyste powietrze – wspomaga mieszkańców przy naborze do indywidualnego programu Czyste Powietrze oraz uczestniczy w programie ZONE (Zintegrowany system wsparcia polityk i programów Ograniczenia Niskiej Emisji).


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie