statystyki

Piotr Woźny: W ciągu dekady będzie po smogu

autor: Tomasz Żółciak09.09.2019, 08:28; Aktualizacja: 09.09.2019, 08:30
Piotr Woźny, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

fot. Wojtek Górski

Piotr Woźny, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej fot. Wojtek Górskiźródło: DGP

- Będę starał się w najbliższych tygodniach uzyskać potwierdzenie z KE, że jesteśmy na dobrej drodze - zapowiada nowy prezes NFOŚiGW Piotr Woźny, gdy pytamy, czy rządowy program Czyste Powietrze pozyska eurofundusze. Jego zdaniem do 2028 r. smogu w Polsce może już nie być.

Idzie jesień, a wraz z nią sezon grzewczy i smog. Ile jeszcze takich jesieni przed nami?

Rządowy program antysmogowy ma trzy główne filary, które mają sprawić, by te sezony smogowe zniknęły już bezpowrotnie. Wprowadziliśmy przepisy, które mają na celu wypchnąć z rynku kopciuchy. Do tego przyjęliśmy normy jakości dla paliw, by palono węglem dobrej jakości, a nie np. pyłem węglowym. Trzecia rzecz to programy wsparcia finansowego, czyli ulga termomodernizacyjna w PIT, program „Czyste Powietrze” i program wsparcia dla ubogich energetycznie gospodarstw domowych. Jeśli będziemy konsekwentnie kontynuować ten kierunek działań, to do 2028 roku ostatecznie możemy sobie poradzić ze smogiem.

Mija rok od momentu uruchomienia programu Czyste Powietrze z budżetem 103 mld zł do 2029 roku. Jak dotąd obywatele złożyli 80 tys. wniosków na kwotę 1,7 mld zł. Przy takim tempie program będziemy wdrażać 60 lat. Czy on przyspieszył, odkąd zaangażowano w niego gminy?

Współpraca się rozkręca, dzięki czemu wniosków będzie przybywać. Dziś mamy trzy strumienie, dzięki którym inwestycje w termomodernizację mogą się odbywać. Pierwszy to wnioski składane w WFOŚ i gminach. Drugi to sektor bankowy, który zapraszamy do współpracy i który mógłby wystawić na rynek produkty pomagające ludziom sfinansować termomodernizację. Trzeci strumień to ulga podatkowa. W tym ostatnim przypadku dopiero w kwietniu 2020 r. zobaczymy, jakie były jej efekty, ale spodziewam się, że będzie to hit tegorocznych rozliczeń podatkowych.

Na razie przy wdrażaniu Czystego Powietrza pomaga wam ok. 400 gmin. Rzeczy w tym, że gmin w Polsce mamy 2,5 tys. Większość się nie angażuje, bo nikt nie chce dokładać urzędnikom pracy bez dodatkowych pieniędzy.

Współpraca z samorządami jest konieczna, aby rozwiąząć problem smogu w Polsce. Zarówno rząd, jak i samorząd nie rozwiążą tego problemu samodzielnie – muszą współpracować ze sobą jeśli chcą osiągnąć sukces. Mamy modelowe rozwiązanie dla potrzeb współpracy z gminami. W przyjętej już ustawie wspierającej termomodernizację ubogich energetycznie gospodarstw domowych przyjęta została konstrukcja ścisłej współpracy władz centralnych i lokalnych. Zadaniem samorządu jest wynajdywanie potrzebujących wsparcia gospodarstw domowych, którym pomożemy sfinansować termomodernizację i wymianę kotłów oraz dołożenie 30% wkładu do inwestycji, do której rząd dokłada pozostałe 70% z Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Za zarządzanie tym programem samorząd pobiera 5 proc. budżetu projektu I to jest chyba słuszny model. Z moich doświadczeń ze współpracy z gminami „uhonorowanymi” przez Światową Organizację Zdrowia obecnością na listach miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie wynika, że samorządy dopiero zaczynają budują kompetencje i struktury, aby wspierać ubogie energetycznie gospodarstwa domowe położone na ich terenie. To zupełnie nowy i nieznany dotąd na szerszą skalę instrument polityki społecznej niezbędnej aby skutecznie i całościowo walczyć ze smogiem.. Wszyscy się tego uczymy i jestem pewien, że jeśli w grupie gmin pojawią się naturalni liderzy, inne gminy pójdą za nimi, zwłaszcza, gdy burmistrzowie znajdą się pod coraz większym, oddolnym naciskiem ze strony swoich mieszkańców.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie