statystyki

Olszewski: Gospodarowanie odpadami będzie trudniejsze i droższe [WYWIAD]

autor: Katarzyna Nocuń10.07.2019, 08:00; Aktualizacja: 10.07.2019, 08:40
Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy

Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawyźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Koszty odbioru odpadów wzrosną, a swoboda gmin w zarządzaniu systemem będzie jeszcze mniejsza – taki będzie skutek zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Od stycznia w Warszawie śmieci są zbierane do pięciu pojemników. Jakie są efekty?

Czekamy na wynik badania. Poprosiłem o porównanie ilości odpadów przekazywanych zgodnie z Kartą przekazania odpadu za I kw. tego i ubiegłego roku. Podejrzewamy, że tych zbieranych selektywnie jest mniej niż w zeszłym roku. Wskazują na to doświadczenia innych miast.

Z czego to może wynikać?

Mieszkańcy muszą nauczyć się nowych zasad segregacji. Na razie, niestety, zbyt często wrzucają odpady nadające się do odzysku do odpadów zmieszanych.

Niektóre samorządy kontrolują śmietniki. Jak jest w Warszawie?

Zrobiliśmy kilkaset kontroli w tym roku. Jakość segregacji w mieście jest słaba. Są postępowania dotyczące właścicieli nieruchomości, którzy nie zbierają odpadów w sposób selektywny, pomimo że taki sposób został przez nich wybrany. Mamy też kilka postępowań wszczętych przeciwko firmom z tytułu zmieszania odpadów w śmieciarce, bo zgodnie z przepisami każda frakcja musi być odbierana oddzielnie.

Co z postępowaniami dotyczącymi podwyższenia stawek wspólnotom mieszkaniowym, spółdzielniom?


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Obywatel.(2019-07-11 09:02) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego ja ma płacić drożej za odpady i ich wywóz , jak rząd polski , nie umie zatrzymać sprowadzanych śmieci z zachodu i ktoś na tym zarabia ,a ja , my, mamy płaci drożej za wywóz opadów , bo rząd i rządzący w państwie polski są nieudolni ,są wszystkie służby mundurowe , państwo polskie staje się państwem policyjnym i represyjnym w stosunku do obywateli polskich ,jak dla nauczycieli pieniędzy nie ma są dla wszystkich służb mundurowych ,a oni i tak nie potrafią poradzić sobie ze sprowadzaniem z innych państw śmieć ,brak odpowiedzialności ,to po co istnieje taki rząd i premier skoro są nie udolni ,ale dla swoich obywateli minister sprawiedliwość Ziobro ,uszykował dla nas polaków już takie przepisy że za złe wypowiedzi i spojrzenie na polityka i posła senatora pójdzie się do więzienia ,na wszystko są pieniądze , niema tylko na leki , służbę zdrowia , dla nauczycieli , emerytów ze starego portfela 1000 zł ,brutto, są za to dla kościoła katolickiego na świątynie i dla redemptorysty z Torunia ,na wyimaginowane przedsięwzięcia,społeczeństwo ma płacić coraz to wyższe podatki i nic z tego nie Mamy .! PRECZ z takim państwem!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie