"Czyste powietrze" może stracić sojusznika

autor: Tomasz Żółciak08.07.2019, 07:33; Aktualizacja: 08.07.2019, 07:41
Smog

Smogźródło: ShutterStock

Bank Światowy, który doradzał polskiemu rządowi przy rządowym programie walki ze smogiem, formalnie już tego nie robi. I nie wiadomo, czy dalej będzie robił.

Brak wsparcia Banku Światowego (BŚ) to konsekwencja dyskusji o kształcie programu toczonej między rządem w Warszawie a Brukselą. Kontrakt z Bankiem wygasł z końcem czerwca i na razie nie jest przedłużany. Przedstawiciele BŚ sprawę komentują dyplomatycznie. Twierdzą, że są w „stałym kontakcie” z polskim rządem i Komisją Europejską (KE). – Obecnie czekamy na decyzje w zakresie tego, jak dalej modyfikować program „Czyste powietrze”, aby osiągał założone cele. Liczymy, że decyzje te zostaną wkrótce podjęte – mówi Filip Kochan z Banku Światowego.

Doradztwo BŚ było opłacane z funduszy europejskich. Nieoficjalnie słyszymy, że nowa umowa „jest na stole”, ale wszystko zależy od strony polskiej. I tego, czy przekona KE, że warto w ten program dalej inwestować. – Wynika z tego, że szanse są pół na pół – ocenia jeden z naszych rozmówców.

Najbliższe spotkanie przedstawicieli rządu i KE planowane jest na 11 lipca. Jeśli nie uda się przekonać Brukseli, Polska może nie otrzymać kilku miliardów euro dofinansowania dla „Czystego powietrza” (o czym w ubiegłym tygodniu donosiła „Gazeta Wyborcza”).


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • artus(2019-07-08 10:22) Zgłoś naruszenie 60

    Lepiej dla Polaków by było gdyby jednak ta współpraca była kontynuowana.. ja miałem to szczęście i dostałem dofinansowanie, dzięki niemu mam nowoczesny kocioł na pelet z certyfikatem ecodesign EEI PELLETS od kostrzewy.

    Odpowiedz
  • Adolf(2019-07-09 08:18) Zgłoś naruszenie 20

    Najpierw KE naciskała rząd, żeby oddał Czyste Powietrze gminom i bankom komercyjnym. Gazeta Wyborcza wręcz wieszczyłą koniec współpracy pomiędzy KE a Polską, jeżeli do tego nie dojdzie. Dzisiaj czytam u Was, że Czyste Powietrze to problem gmin - wy się zdecydujcie, bo żal czytać takie bzdury. Skoro rząd zrobił to, co chciała KE, to o co Wam, dziennikarzynom chodzi?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie