statystyki

Warszawa nie godzi się na neutralność klimatyczną. Europa chce ją osiągnąć do 2050 r.

autor: Karolina Baca-Pogorzelska, Magdalena Cedro18.06.2019, 07:50; Aktualizacja: 18.06.2019, 08:02
Zieloni rosną w siłę na Zachodzie UE. Stąd presja na ambitne cele

Zieloni rosną w siłę na Zachodzie UE. Stąd presja na ambitne celeźródło: ShutterStock

Rośnie presja na nasz region w sprawie klimatu. Za zerową emisją netto w połowie wieku opowiada się już większość europejskich stolic

W czwartek i piątek przywódcy 28 państw spotkają się na szczycie w Brukseli, by rozmawiać o podziale najwyższych stanowisk po majowych wyborach do europarlamentu. Nie będzie to jednak jedyny i najważniejszy temat unijnego szczytu. Na pierwszy plan wysuwa się kwestia klimatyczna, która mocno podzieliła kontynent na wschód i zachód.

Gdy zamykaliśmy to wydanie DGP, już 18 krajów członkowskich zdecydowało się poprzeć zapis, zgodnie z którym Europa w 2050 r. ma osiągnąć neutralność klimatyczną. Oznacza to, że w połowie wieku Unia Europejska będzie pochłaniać tyle samo gazów cieplarnianych, co emitować. Ambitniejszych celów klimatycznych nie chce poprzeć jednak 10 krajów, w tym Polska i inne państwa środkowoeuropejskie. Tymczasem decyzja w tej sprawie musi zostać podjęta jednomyślnie przez wszystkie kraje członkowskie.

Jak powiedział DGP wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański, dzisiaj jest za wcześnie na taki krok. – Taka decyzja musi uwzględniać koszty społeczne i gospodarcze, które w różnych państwach wyglądają inaczej. Decyzja powinna być oparta o właściwą analizę krajowych planów energii i klimatu. W pakiecie muszą się znaleźć środki kompensacyjne dla szczególnie narażonych regionów i państw. Dlatego dziś jest za wcześnie na taki krok – mówi wiceszef MSZ.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie