statystyki

Jeszcze poczekamy na nowe alerty smogowe

autor: Katarzyna Nocuń09.04.2019, 12:02; Aktualizacja: 09.04.2019, 12:02
Obniżone progi alarmowania o smogu wejdą w życie przed sezonem grzewczym – zapewnia resort środowiska. Ich wysokość nie jest jednak jeszcze przesądzona.

Obniżone progi alarmowania o smogu wejdą w życie przed sezonem grzewczym – zapewnia resort środowiska. Ich wysokość nie jest jednak jeszcze przesądzona.źródło: ShutterStock

Obniżone progi alarmowania o smogu wejdą w życie przed sezonem grzewczym – zapewnia resort środowiska. Ich wysokość nie jest jednak jeszcze przesądzona.

W ubiegłym tygodniu minister środowiska Henryk Kowalczyk poinformował, że obniży określony w rozporządzeniu poziom stężenia trujących cząstek, od którego władze będą alarmować i informować mieszkańców o szkodliwym powietrzu. Zgodnie z tą propozycją alarm dla pyłu zawieszonego PM10 miałby obowiązywać po przekroczeniu średniodobowej wartości 250 mikrogramów na metr sześcienny, a progiem informowania byłoby 150 mikrogramów. Obecnie obowiązujące wartości to odpowiednio 300 i 200 mikrogramów.

Propozycję resortu skrytykował Polski Alarm Smogowy, który podkreśla że poziom alarmowania o zanieczyszczeniu pyłem zawieszonym pozostanie i tak najwyższy w Unii Europejskiej. Zdaniem tej organizacji przy takich wartościach, jakie proponuje resort środowiska, ostrzeżeń praktycznie nie będzie. – Gdyby przyjąć takie progi alarmowania, to w Małopolsce w 2018 r. nie było ani jednego dnia, w którym ogłoszono by alarm smogowy – zwraca uwagę organizacja.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie