statystyki

Baca-Pogorzelska: A ty jak bardzo wpływasz na zmiany klimatu?

autor: Karolina Baca -Pogorzelska14.01.2019, 07:40; Aktualizacja: 14.01.2019, 07:54
Karolina Baca-Pogorzelska

Karolina Baca-Pogorzelskaźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Dużą przyjemność sprawiło mi spotkanie podsumowujące grudniowy szczyt klimatyczny ONZ, którego gospodarzem byliśmy już po raz trzeci, tym razem w Katowicach. W gronie ponad podziałami spotkali się prezydenci katowickiego COP24 Michał Kurtyka, warszawskiego COP19 Marcin Korolec i poznańskiego COP14 Maciej Nowicki. Miło było usłyszeć, jak Kurtyka, obecny wiceminister środowiska, dziękował dwóm poprzednim ministrom prezydentom szczytu za ich doświadczenia i pomoc, mówiąc, że Polska ma dziś jeden z najlepszych zespołów negocjacji klimatycznych na świecie.

Doceniam również to, że Kurtyka potrafił po fakcie przyznać, gdzie negocjacje się zacięły i dlaczego część spraw trzeba było znów odłożyć na później, czyli na spotkanie w Chile w styczniu 2020 r. (wcześniej, we wrześniu 2019 r., szczyt klimatyczny dla głów państw zwołuje sekretarz generalny ONZ). Ale katowickie spotkanie dopiero otworzyło naszą roczną prezydencję. Pakiet katowicki, czyli 20 decyzji, które są czymś w rodzaju przepisów wykonawczych do porozumienia paryskiego z 2015 r., to na pewno najważniejsza sprawa. Ale co dalej? Przede wszystkim nowy dokument trzeba zinterpretować i zrozumieć, a musi to zrobić niemal 200 krajów uczestników szczytów klimatycznych. Polska prezydencja musi w tym pomóc, aby każdy zrozumiał zarówno, jakie ma obowiązki, jak i jakie korzyści się z tym wiążą.

Jak zauważyła nasza wieloletnia negocjatorka Lidia Wojtal, nie spoczywamy na laurach, bo przed UE, która na szczycie klimatycznym ma jeden wspólny głos, stoi wiele znaków zapytania. Na przykład to, jak po brexicie będzie wyglądał EU ETS, czyli unijny system handlu prawami do emisji dwutlenku węgla, albo jak te wypracowane rozwiązania przełożyć na plan dekarbonizacji Wspólnoty, która ma stać się faktem do 205 0 r . Warto pamiętać, że rewizja celów porozumienia paryskiego i sposoby dojścia do nich – a chodzi o to, by zatrzymać globalne ocieplenie na poziomie mniejszym niż dodatkowe 2 st. C w perspektywie 210 0 r . w porównaniu do ery przedprzemysłowej – będzie się odbywać co pięć lat. I próżno liczyć na to, że dostaniemy taryfę ulgową. Zaciskanie pasa trwa. Inaczej czeka nas klimatyczna katastrofa. Zwłaszcza że raport międzynarodowego zespołu ds. klimatu ONZ wskazuje, że 2 st. C to wciąż za dużo i tak naprawdę nie powinniśmy przekroczyć 1,5 st. C.

Wydaje mi się jednak, że o ile nasi negocjatorzy naprawdę są w światowej czołówce, a nasi prezydenci COP potrafią się dogadać ponad podziałami, to ich wiedza i kompetencje nie potrafią się przebić tak, jak niefortunne wypowiedzi polityków, choćby słowa prezydenta Andrzeja Dudy. Najpierw podczas szczytu w Katowicach przebiło się słynne zdanie o tym, że węgla wystarczy nam na 200 lat. Teraz szef państwa wprawił w osłupienie, gdy powiedział podczas konferencji o adaptacji polskich miast do zmian klimatu, że nie wie, na ile w rzeczywistości przyczynia się do nich człowiek. Przypomina mi to trochę niefortunną wypowiedź ministra środowiska Henryka Kowalczyka, że gnijące drzewa w Puszczy Białowieskiej przyczyniają się do wzrostu emisji CO2. Potem minister tłumaczył w rozmowie z DGP, że to był tylko przykład i na pewno nie ma to znaczącego wpływu na emisję.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie