statystyki

Wirtualne prawa do emisji CO2. Greenpeace krytykuje Leśne Gospodarstwa Węglowe

autor: Karolina Baca-Pogorzelska24.10.2018, 07:56; Aktualizacja: 24.10.2018, 08:01
W 2026 r. skończy się większość badań związanych z projektem i przyjdzie czas na ocenę jego racjonalności i rozszerzenia go o dodatkowe powierzchnie.

W 2026 r. skończy się większość badań związanych z projektem i przyjdzie czas na ocenę jego racjonalności i rozszerzenia go o dodatkowe powierzchnie.źródło: ShutterStock

Lasy Państwowe zamierzają obsadzić drzewami 12 tys. hektarów, by wyłapać w 30 lat milion ton dwutlenku węgla. Plan krytykuje Greenpeace.

Leśne Gospodarstwa Węglowe (LGW), projekt, który ma zostać zaprezentowany przez Polskę na grudniowym szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach, znalazł się w ogniu krytyki ekologów. „LGW mają bardzo słabe podstawy naukowe i znikome znaczenie dla pochłaniania polskich emisji gazów cieplarnianych. Nie jest to droga do osiągnięcia neutralności klimatycznej, tylko w najlepszym razie akcja PR-owa, w której za publiczne pieniądze kilka przedsiębiorstw – w tym najwięksi truciciele – finansują Lasy Państwowe, udając, że podejmują działania na rzecz klimatu” – czytamy w raporcie Greenpeace Polska.

O co chodzi w LGW? Lasy Państwowe (LP) zadeklarowały dodatkowe nasadzenia drzew, które w ciągu 30 lat mają wychwytywać z atmosfery dodatkowy 1 mln ton CO 2 rocznie. Pieniądze na to LP pozyskają głównie od państwowych koncernów, które będą kupować tzw. JDW – jednostki dwutlenku węgla i podpisały w tej sprawie z LP listy intencyjne. Wczoraj w Poznaniu podczas targów POLECO rozstrzygnięto pierwszą aukcję, na której JSW, KGHM, Budimex, Grupa Lotos i Energa kupiły JDW za kilkaset tysięcy złotych.

Tak naprawdę to zakup symboliczny, ponieważ nie zwiększy on puli ich praw do emisji zanieczyszczeń, bo tę dziedzinę reguluje unijny system handlu gazami cieplarnianymi EU ETS. Włączenie LGW do systemu wymagałoby zmian w prawie unijnym. A takich planów nie ma.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie