statystyki

KIO o konieczności dbania o ekologię: Wymaganie normy Euro 6 od śmieciarki to nie przesada

autor: Piotr Pieńkosz31.10.2017, 08:31; Aktualizacja: 31.10.2017, 10:20
KIO zajmowała również stanowisko odnoszące się bezpośrednio do wspomnianej przez czytelnika normy

KIO zajmowała również stanowisko odnoszące się bezpośrednio do wspomnianej przez czytelnika normyźródło: ShutterStock

Chciałbym wystartować w organizowanym przez jednostkę samorządu terytorialnego przetargu na świadczenie usługi odbioru i wywozu odpadów komunalnych. Urzędnicy wprowadzili zastrzeżenie, że pojazdy wykorzystywane w ramach realizacji zamówienia mają spełniać europejski standard emisji spalin Euro 6. Przecież to, czy śmieciarka spełnia określone normy emisji spalin, nie wpływa na jakość usług. Czy taki wymóg nie jest nieproporcjonalny i bezzasadny w kontekście usługi, która ma być świadczona?

Rzeczywiście spełnianie przez pojazdy wykorzystywane do świadczenia usług określonych wymogów związanych z ochroną środowiska z reguły nie wpływa na jakość świadczonej usługi w rozumieniu terminowości i prawidłowości realizacji zleceń. Przedsiębiorcy może się więc wydawać, że najważniejsze jest to, aby sprawnie odbierać odpady z nieruchomości położonych na terenie danej gminy i jeśli to zagwarantuje, to jego oferta ma szansę wygrać. Tymczasem sprawa jest bardziej złożona.

Zamówienia publiczne mogą realizować także pozaekonomiczne cele. W efekcie urząd, który poszukuje wykonawcy danej usługi, szerzej patrzy na efekty rozpisanego przetargu, a więc również na to, jaki wpływ na otoczenie będzie miała realizacja usługi. W orzecznictwie podkreśla się, że zamawiający mogą wprowadzać kryteria wymuszające na przedsiębiorcach dbałość o środowisko.

W wyroku z 17 lipca 2017 r. (sygn. akt KIO 1339/17) Krajowa Izba Odwoławcza wprost wskazała, że przedsiębiorcy realizujący usługi na rzecz jednostek samorządu terytorialnego muszą włączyć się w ochronę środowiska. „Jakość świadczonej usługi (...) to nie tylko sprawność, niezawodność pojazdów, ale również ekologia użytkowania, tj. wpływ użytkowania na środowisko” – uzasadniał skład orzekający. Oznacza to, że jakość usług należy definiować szeroko, a nie tylko przez najbardziej oczywiste elementy oceny.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie