Jeszcze tylko przez kilka miesięcy będzie można kupić piec, który nie spełnia wysokich standardów ekologicznych. Potem na polskim rynku mają być dostępne jedynie kotły najwyższej klasy. Tak wynika z rozporządzenia ministra rozwoju i finansów z 1 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe (Dz.U. poz. 1690), które wejdzie w życie w niedzielę.
Nowe prawo wprowadza restrykcyjne wymagania dla kotłów produkowanych i instalowanych w Polsce. Rozwiązania te dotyczyć mają pieców o mocy od 0 do 500 kW, czyli tych używanych w gospodarstwach domowych oraz małych i średnich zakładach. Rozporządzenie określa graniczne wartości emisji pyłu czy dwutlenku węgla, które mogą wytwarzać kotły. Dodatkowo wskazuje, że zakazane jest montowanie w piecach rusztu awaryjnego. To on umożliwia spalenie w nich śmieci. Ponadto resort rozwoju określił okres przejściowy na kotły wyprodukowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia. Te, które powstały przed 1 października 2017 r., będzie można wprowadzić do obrotu i do użytkowania jedynie do końca czerwca 2018 r. W efekcie jeszcze przez kilka miesięcy będzie można sprzedawać i instalować kotły, które zostały wyprodukowane przed wejściem w życie nowej regulacji.
– Wydanie rozporządzenia to przełom w dotychczasowej walce ze smogiem – zapowiada Ministerstwo Rozwoju.
I dodaje, że to dopiero pierwszy krok. Kolejne działania zostały określone w uchwalonym przez rząd programie „Czyste Powietrze”. Został on przyjęty do realizacji przez Radę Ministrów w kwietniu.
Jego celem jest aktywne przeciwdziałanie szkodliwym dla zdrowia i życia ludzi stężeniom substancji w powietrzu (przede wszystkim PM2.5 i PM10). Z tym że większość z rządowych propozycji jest w powijakach. Ministerstwo Rozwoju i Finansów zapowiedziało przegląd pozostałych inicjatyw objętych programem.
Etap legislacyjny
Wchodzi w życie 1 października 2017 r.