statystyki

Nowe przeliczanie f-gazów od 23 września

autor: Olga Kotarska, Katarzyna Król12.09.2017, 10:52; Aktualizacja: 12.09.2017, 11:20
smog, zanieczyszczenie powietrza, ochrona środowiska

Częstotliwość obowiązkowych kontroli szczelności zależeć będzie od zawartości freonów wyrażonych jako ekwiwalent CO2 w urządzeniach zamontowanych w pojazdach.źródło: ShutterStock

PROBLEM: Ustawa z 12 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych (Dz.U. poz. 1567) wejdzie w życie 23 września 2017 r. Wpłynie ona przede wszystkim na obowiązki podmiotów korzystających z urządzeń działających przy użyciu freonów. Są one czynnikami chłodniczymi w wielu urządzeniach i systemach wymagających obniżonych temperatur, m.in. w klimatyzatorach, centralach klimatyzacyjnych, chłodniach, lodówkach, pompach ciepła, magazynach niskotemperaturowych itp.

Najbardziej istotna jest zmiana sposobu kwalifikacji urządzeń, których dotyczą regulacje znowelizowanej ustawy. Do tej pory ustawie podlegali operatorzy urządzeń chłodniczych zawierających minimum 3 kg f-gazu. Po nowelizacji progiem dla urządzeń zawierających fluorowane gazy cieplarniane będzie 5 ton ich ekwiwalentu CO2.

W praktyce oznacza to, że wszystkie podmioty, które używają w swojej działalności f-gazów, powinny zweryfikować, czy po wejściu w życie nowelizacji nie czekają ich nowe obowiązki.

Ilość f-gazu, jaka odpowiada 5 tonom ekwiwalentu CO2, nie jest liczbą bezwzględną – zależy od właściwości danego gazu, jego potencjału do przyczynienia się do globalnego ocieplenia.

Aby przeliczyć kilogramy danego gazu na ekwiwalent CO2, potrzebne jest ustalenie „współczynnika ocieplenia globalnego” (GWP), który został podany w załącznikach rozporządzenia unijnego nr 517/2014 z 16 kwietnia 2014 r. (Dz.Urz. UE z 2014 r. L 150, s. 195).

Ogólnie rzecz biorąc, 3 kg f-gazu równa się 5 tonom ekwiwalentu CO2 tylko wtedy, gdy GWP będzie równy 1667. Zakresy GWP dla poszczególnych gazów wahają się od 12 (w takim wypadku 5 ton ekwiwalentu CO2 odpowiada ok. 416 kg danej substancji) do 14 800 (w takim wypadku 5 ton ekwiwalentu CO2 to tylko 0,34 kg danej substancji). W skrócie: im wyższy jest współczynnik GWP, tym mniejsza ilość substancji kwalifikuje do podlegania ustawie.

Zmiana z kilogramów na ekwiwalent CO2 spowoduje, że część przedsiębiorców nie będzie już musiała wypełniać obowiązków związanych z ustawą o f-gazach, część będzie musiała zweryfikować np. częstotliwość kontroli szczelności, a część będzie musiała wypełniać zapisy ustawy, mimo że używa mniej niż 3 kg f-gazów.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie