"Uczeń - Rodzic - Nauczyciel. Dobra Zmiana". Pod takim hasłem odbyła się ogólnopolska debata resortu edukacji. Wśród zmian Zalewska wymienia m.in. likwidację sprawdzianu szóstoklasisty czy możliwość odwołania się od wyniku matury. Reforma nie obejmuje jedynie uczniów. PiS już wdrożył zmiany dotyczące nauczycieli m.in likwidując godziny karciane. Część reform już obowiązuje, na jakie zmiany będą musie przygotować się dzieci, rodzice i nauczyciele?
1
Sprawdzian szóstoklasisty do likwidacji
Uczniowie, którzy dziś chodzą do piątych klas, mogą odetchnąć: na koniec szkoły nie będą mieli państwowego egzaminu. Minister edukacji zapowiada likwidację sprawdzianu. Ten, który dwunastolatki napiszą w kwietniu 2016 r., będzie ostatni. Likwidacja sprawdzianu szóstoklasisty to nienowy pomysł. Taki postulat znalazł się także w programie wyborczym PO. Prace nad zmianami w egzaminowaniu młodzieży rozpoczęła minister edukacji w rządzie Ewy Kopacz, Joanna Kluzik-Rostkowska.
Wielka klasówka zamiast sprawdzianu szóstoklasisty >>
ShutterStock
Zobacz również
2
Zapisy do przedszkoli na nowych zasadach
Samorządy muszą w tym roku zagwarantować miejsce wszystkim czterolatkom, pięciolatkom, a także sześciolatkom. Podwyższenie obowiązkowego wieku szkolnego do siedmiu lat może utrudnić znalezienie miejsc dla trzylatków. Za rok gmina nie będzie mogła się już tłumaczyć, że ich zabrakło.
Jakie kryteria obowiązują przy zapisach do przedszkola >>
ShutterStock
3
Matura z religii? „Jeszcze o tym nie rozmawiamy
Wszystko zaczęło się od wypowiedzi minister Zalewskiej dla radia TOK FM . Pytana m.in. o możliwość wprowadzenia matury z religii odpowiedziała: "Matura z religii. Oczywiście, że tak. Mnóstwo osób zdaje na uczelnie teologiczne. Każdy ma prawo wybrać jako nieobowiązkowy przedmiot na maturze, żeby startując na uczelnię pochwalić się nim”. Zgodnie z ustawą o systemie oświaty uczniowie szkół ponadgimnazjalnych o zmianach w egzaminie maturalnym muszą być poinformowani co najmniej na dwa lata przed wprowadzeniem tej zmiany. Taka zmiana byłaby wówczas możliwa dopiero w 2018 roku.
Zalewska o maturze z religii>>
ShutterStock
4
Od 2017 r. możliwość odwołania się od wyniku matury
Zgodnie z projektem resortu edukacji jeszcze w tym roku szkolnym osoby przestępujące do egzaminu maturalnego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie będą mogły wykonywać fotografię swojej pracy egzaminacyjnej podczas dokonywania wglądu. Prawo to, od roku szkolnego 2016/2017 r., będzie przysługiwało również uczniom przystępującym do sprawdzianu i egzaminu gimnazjalnego. Obecnie można tylko sporządzać notatki z wglądu do pracy.
Wgląd do egzaminu i możliwość zrobienia zdjęcia >>
ShutterStock
5
Zmiany w karcie nauczyciela: Od września znikną godziny karciane
Od 1 września 2016 r. zostaną zlikwidowane tzw. godziny karciane - zdecydował w piątek Sejm nowelizując ustawę Karta Nauczyciela. Jest to realizacja obietnicy wyborczej Beaty Szydło. W przypadku nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów są to dwie godziny w tygodniu, a w przypadku nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych jedna godzina, które każdy nauczyciel, niezależnie od swego pensum dydaktycznego, czyli obowiązkowego wymiaru lekcji, musi poświęcić na zajęcia pozalekcyjne. Za prowadzenie zajęć w ramach godzin karcianych nauczyciele nie otrzymują dodatkowego wynagrodzenia.
Nauczyciele stracą godziny karciane, ale dostaną czternastkę >>
ShutterStock
6
Rok 2016/2017 trudny dla nauczycieli. Jak uniknąć zwolnienia?
W okresie przejściowym w klasach pierwszych brakować będzie uczniów. Jest to konsekwencja likwidacji obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Jednak dyrektorzy szkół i organy je prowadzące mogą zastosować mechanizmy chroniące nauczycieli przed zwolnieniem.
Dyrektorzy szkół mogą uchronić nauczycieli przed zwolnieniem >>
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję