statystyki

Islamska chusta jest w Polsce legalna: Uczeń ma prawo nosić symbol swojej religii

autor: Urszula Lawina16.03.2016, 17:00; Aktualizacja: 16.03.2016, 18:13
Kwestie właściwego ubioru w szkole podnoszone są od dekad.

Kwestie właściwego ubioru w szkole podnoszone są od dekad.źródło: ShutterStock

W klasie pani Beaty na początku roku pojawiła się dziewczynka w chustce na głowie. – Gdy poprosiłam o jej zdjęcie, odmówiła, tłumacząc, że jest muzułmanką i że to byłoby wbrew jej religii. Nie pomogła interwencja u rodziców – mieszanego małżeństwa polsko-tunezyjskiego, w którym matka przeszła na islam. Czy rzeczywiście dopuszczalne jest noszenie chust w państwowych placówkach – pyta czytelniczka.

Kwestie właściwego ubioru w szkole podnoszone są od dekad. Stąd w niektórych placówkach wprowadzono mundurki lub też regulaminy, zgodnie z którymi uczniowie zobowiązani są ubierać się zależnie od ustalonych przez dyrekcję placówki wytycznych. Niekiedy zabraniają one np. noszenia kolczyków w nietypowych miejscach jak nos lub brew bądź zbyt krótkich spódniczek lub szortów, a nawet krótkich spodni w przypadku chłopców.

Jednak chustka uczennicy, o której wspomina pani Beata, nie jest wyrazem mody, kaprysu, ale konkretnych przekonań religijnych. Rzeczpospolita Polska już konstytucją, ale też stosowną ustawą, gwarantuje każdemu swobodę wyznania, a także noszenia symboli religijnych.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

 • EWA(2016-03-16 19:42) Zgłoś naruszenie 86

  No i zaczyna się.... Najpierw chusta, potem dyskryminacja dziewczynek - bo tak każe religia, potem zakaz podawania wieprzowiny w stołówce, bo może urazić uczucia, na koniec dominacja islamu! Należy wbić do głowy muzułmanom, że nie są u siebie i mają obowiązek stosować się do prawa i kultury obowiązujących w Polsce. Ja, w czasie wycieczek do państw, gdzie żyją muzułmanie, mam obowiązek ubierania się w określony sposób. Oni u nas też. W przeciwnym wypadku nalezy im zaproponowac wyjazd z Polski. A nasz wymiar sprawiedliwości stoi przed unikalną szansą wzniecenia nienawiści wobec islamu nieodpowiedzialnymi wyrokami.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • katolik(2016-03-16 18:23) Zgłoś naruszenie 67

  jeżeli ubranie czyli chusta ,jest symbolem religijnym,to w ja w państwie islamskim będę paradował w przepasce na biodra, bo tak jest ubrany jezus na krzyżu,większej bzdury nie słyszałem jak żyję,a żyję sporo lat

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • jorry123(2016-03-16 17:45) Zgłoś naruszenie 55

  No to niech teraz odezwie się jakiś lewak i powiecoś przeciwko krzyżom w klasach, trzeba od razu mu pokazać skąd mu nogi wyrastają...

  Odpowiedz
 • Szymek(2016-03-16 18:34) Zgłoś naruszenie 51

  Pani Lawina, sędzia sądu... przepraszam, nie znalazłem którego sądu... wydała orzeczenie w kwestii zgodności stroju szkolnego z zasadami państwa demokratycznego. Prosimy o dalsze, równie autorytatywne rozpowszechnianie informacji -- do czasu uwiarygodnienia działalności najwyższych trybunałów polskich. Niestety, w poszczególnych wypadkach zgłoszonych w odpowiednim trybie mogą one wydać inną opinię o noszeniu "ubiorów religijnych". Jak pamiętamy, na polskim lotnisku pozbawiono Hindusa jego ubioru głowy, nie uznając jego wartości religijnej. Dlaczego ma być inaczej w szkole...?

  Odpowiedz
 • Padaka664(2016-10-09 11:09) Zgłoś naruszenie 32

  Ta kobieta jest NAUCZYCIELKĄ i nie wie, jakie znaczenie ma chusta dla muzułmanek???? Aaaa! Która to szkoła?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • StAAbrA(2016-03-16 20:06) Zgłoś naruszenie 15

  No , to ja sobie wymyślę swoje symbole religijne .

  Odpowiedz
 • Pan Murzyński - Filipiński(2016-03-16 22:27) Zgłoś naruszenie 12

  Znowu ban? Ten za chustkę do nosa czy perukę?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane