Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Minister, Unia lub prywatna firma: Jakie są stypendia naukowe dla studentów

Stypendium rektora Przede wszystkim studenci mogą otrzymać pomoc od państwa - ich sytuację prawną w tej kwestii reguluje ustawa z 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. z 2012 r. poz. 572 ze zm.). Wyróżnia ona kilka form pomocy dla studentów przyznawanej z budżetu państwa, w tym stypendium rektora dla najlepszych studentów Do zeszłego roku stypendium rektora mógł otrzymać student co najmniej drugiego roku. Jednak od 1 października 2014 r. mają do niego prawo również studenci pierwszego roku w roku złożenia egzaminu maturalnego, którzy są laureatami olimpiad międzynarodowych albo laureatami lub finalistami olimpiad przedmiotowych o zasięgu ogólnopolskim wymienionych w ustawie o systemie oświaty. Student drugiego roku lub wyżej (studiów I stopnia, licencjackich, jednolitych magisterskich lub II stopnia, tzw. uzupełniających studiów magisterskich) musi nadal wykazać się wysoką średnią ocen (minimalnym progiem jest 4,0), a także osiągnięciami naukowymi, artystycznymi lub wysokimi wynikami sportowymi we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym - pod uwagę brane są oceny i osiągnięcia z poprzedniego roku akademickiego. Ten rodzaj wsparcia może otrzymać maksymalnie 10 proc. każdego kierunku studiów prowadzonego na uczelni. Co jest uznawane za wysokie osiągnięcia, każda uczelnia szczegółowo ustala sama. I tak Uniwersytet Warszawski za osiągnięcia naukowe uznaje między innymi publikacje naukowe w recenzowanych czasopismach naukowych o zasięgu co najmniej krajowym lub publikacje naukowe w formie książki (autorstwo/współautorstwo/artykuł w książce), wystąpienia na konferencjach naukowych i osiągnięcia w konkursach o zasięgu co najmniej krajowym (pod uwagę nie są brane działania czysto organizatorskie tj. uczestnictwo w pracach kół naukowych); za osiągnięcia artystyczne - osiągnięcia w konkursach o zasięgu co najmniej krajowym, wybitne dzieła artystyczne (plastyczne, muzyczne, teatralne) czy udział w projektach artystycznych prowadzonych przez uczelnię lub we współpracy z innymi ośrodkiem akademickim lub kulturalnym (pod uwagę nie jest brane zaangażowanie w teatr akademicki/chór/ zespół pieśni i tańca itp.), a za osiągnięcia sportowe uważa się udział w igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata, wymienionych zawodach organizowanych dla osób niepełnosprawnych oraz zajęcie co najmniej siódmego miejsca w mistrzostwach Europy, akademickich mistrzostwach świata, akademickich mistrzostwach Europy, uniwersjadzie, wymienionych zawodach organizowanych dla osób niepełnosprawnych. Ile wynosi stypendium rektora? Stawki zależą od uczelni i na przykład w roku akademickim 2014/2015 na Uniwersytecie w Opolu student, który otrzymał największą liczbę punktów otrzymywał 900 zł, a uczniowie na kolejnych progach 600, 430 i 330 zł. Z kolei na Uniwersytecie Jagielońskim była tylko jednak stawka i wynosiła ona 550 zł.
Stypendium rektora Przede wszystkim studenci mogą otrzymać pomoc od państwa - ich sytuację prawną w tej kwestii reguluje ustawa z 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. z 2012 r. poz. 572 ze zm.). Wyróżnia ona kilka form pomocy dla studentów przyznawanej z budżetu państwa, w tym stypendium rektora dla najlepszych studentów Do zeszłego roku stypendium rektora mógł otrzymać student co najmniej drugiego roku. Jednak od 1 października 2014 r. mają do niego prawo również studenci pierwszego roku w roku złożenia egzaminu maturalnego, którzy są laureatami olimpiad międzynarodowych albo laureatami lub finalistami olimpiad przedmiotowych o zasięgu ogólnopolskim wymienionych w ustawie o systemie oświaty. Student drugiego roku lub wyżej (studiów I stopnia, licencjackich, jednolitych magisterskich lub II stopnia, tzw. uzupełniających studiów magisterskich) musi nadal wykazać się wysoką średnią ocen (minimalnym progiem jest 4,0), a także osiągnięciami naukowymi, artystycznymi lub wysokimi wynikami sportowymi we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym - pod uwagę brane są oceny i osiągnięcia z poprzedniego roku akademickiego. Ten rodzaj wsparcia może otrzymać maksymalnie 10 proc. każdego kierunku studiów prowadzonego na uczelni. Co jest uznawane za wysokie osiągnięcia, każda uczelnia szczegółowo ustala sama. I tak Uniwersytet Warszawski za osiągnięcia naukowe uznaje między innymi publikacje naukowe w recenzowanych czasopismach naukowych o zasięgu co najmniej krajowym lub publikacje naukowe w formie książki (autorstwo/współautorstwo/artykuł w książce), wystąpienia na konferencjach naukowych i osiągnięcia w konkursach o zasięgu co najmniej krajowym (pod uwagę nie są brane działania czysto organizatorskie tj. uczestnictwo w pracach kół naukowych); za osiągnięcia artystyczne - osiągnięcia w konkursach o zasięgu co najmniej krajowym, wybitne dzieła artystyczne (plastyczne, muzyczne, teatralne) czy udział w projektach artystycznych prowadzonych przez uczelnię lub we współpracy z innymi ośrodkiem akademickim lub kulturalnym (pod uwagę nie jest brane zaangażowanie w teatr akademicki/chór/ zespół pieśni i tańca itp.), a za osiągnięcia sportowe uważa się udział w igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata, wymienionych zawodach organizowanych dla osób niepełnosprawnych oraz zajęcie co najmniej siódmego miejsca w mistrzostwach Europy, akademickich mistrzostwach świata, akademickich mistrzostwach Europy, uniwersjadzie, wymienionych zawodach organizowanych dla osób niepełnosprawnych. Ile wynosi stypendium rektora? Stawki zależą od uczelni i na przykład w roku akademickim 2014/2015 na Uniwersytecie w Opolu student, który otrzymał największą liczbę punktów otrzymywał 900 zł, a uczniowie na kolejnych progach 600, 430 i 330 zł. Z kolei na Uniwersytecie Jagielońskim była tylko jednak stawka i wynosiła ona 550 zł. / ShutterStock
Wyróżniający się naukowo studenci mogą starać się o stypendia naukowe nie tylko na swoich uczelniach - finansowe wsparcie oferują im także odpowiednie ministerstwa, Unia Europejska, gminy oraz prywatne firmy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Powiązane

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    Reklama

    Zobacz więcej

    image for background

    Przejdź do strony głównej