W Polsce istnieje 500 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, na które uczęszcza ponad 150 tys. osób. Tego typu placówki dla seniorów otrzymały w ubiegłym roku 2,5 mln zł od MPiPS.
.
1 Zadaniem Uniwersytetów Trzeciego Wieku jest aktywizacja osób starszych. Nie chodzi wyłącznie o edukację, czy zapewnienie rozrywki, ale także rozwinięcie umiejętności i potencjału starszych osób na rynku pracy. UTW działa w oparciu o przepis art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 27 lipca 2005 roku. Zgodnie z przepisami uczelnia ma w szczególności prawo do: prowadzenia studiów podyplomowych, kursów dokształcających i szkoleń
ShutterStock
2 Uniwersytety Trzeciego Wieku finansowane są przede wszystkim ze składek członkowskich (ich kwoty ustalane są przez każdą uczelnię). Dofinansowanie pochodzi najczęściej z budżetu miasta i regionu. W 2014 roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wsparło Uniwersytety Trzeciego Wieku w ramach programu Aktywności Społecznej Osób Starszych. Dofinansowanie otrzymały 31 placówek. Łączna kwota wyniosła 2,5 mln złotych, czyli średnio ok. 80 tys. zł na organizację. Jak czytamy na stronie resortu, Wsparcia udzielono głównie Uniwersytetom w województwie: mazowieckim i małopolskim (po 9), pomorskim (6) oraz łódzkim (5).
ShutterStock
3
Rekrutacja na UTW
W większości Uniwersytetów Trzeciego Wieku studentem może zostać osoba, która ma przynajmniej średnie wykształcenie i ukończyła 50 lat. W przypadku Uniwersytetu Jagielońskiego rekrutacja rozpoczyna się od wypełnienia ankiety, która jest równoznaczna z deklaracją uczestniczenia w zajęciach. Takie studia trwają dwa lata. Po ukończeniu pierwszego roku zapisać można się na kolejny, wypełniając kolejną ankietę rekrutacyjną (niezłożenie jej jest równoznaczne z rezygnacją)
ShutterStock
4 Podczas roku akademickiego realizowany jest program jednego kursu. Jaki kurs będzie wiodący student zaznacza w odpowiednim polu ankiety rekrutacyjnej. Oczywiście może się zdażyć, że oczekiwany kurs nie odbęcze się z powodu zby małego zainteresowania. Jeżeli chętnych na wybrany kurs będzie zbyt mało, studentowi zostaje wyznaczony inny kurs, który w ankiecie oznaczono w drugiej kolejności. Podna sytuacja moż mieć miejsce, jeżeli chętnych będzie zbyt wielu. W przypadku UTW na UJ studia mają formę wykładów, uzupełnianych o seminaria, które jenak nie są obowiązkowe. Zajęcia prowadzone w ramach wybranego kursu odbywają się co tydzień, a raz na dwa tygodnie zajęcia fakultatywne. Za dodatkowe opłaty możliwe jest uczestniczenie w dodatkowych zajęciach takich jak kursy językowe czy komputerowe. Dodatkowo wiele uczelni tego typu oferuje zajęcia sportowe, wycieczki różnego rodzaju warsztaty itp.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama