Chcesz ukończyć kurs na Harvardzie lub Oxfordzie? Nic trudnego – wszystko czego potrzebujesz to trochę wolnego czasu w tygodniu. W XXI wieku robimy zakupy online, odwiedzamy banki online, pracujemy online – nic nie stoi więc na przeszkodzie, by również wiedzę zdobywać w Internecie. Oto kilka miejsc, których nie mogą ominąć osoby zainteresowane nauką przed ekranem monitora.
KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY PRZEJŚĆ DO GALERII
1
Wikiwersytet
Skojarzenie z Wikipedią jest słuszne. Założony w 2006 roku Wikiwersytet jest jednym z tzw. projektów siostrzanych Wikipedii. Jego celem jest tworzenie wolnych i darmowych materiałów do nauki dla uczniów, studentów a także osób zainteresowanych samokształceniem. Tak jak na Wikipedii materiały na potrzeby wirtualnego uniwersytetu tworzyć może każdy, kto chce podzielić się za darmo własną wiedzą.
Czego można nauczyć się na Wikiwersytecie? Zainteresowani mogą poznać podstawy elektroniki, ekonomii, zarządzania projektem, a także zdobyć wiedzę na temat… podstaw prawa finansowego w Chinach. Wikiwersytet oferuje też materiały na temat pisma używanego w antycznym Egipcie.
Obecnie Wikiwersytet działa w 14 wersjach językowych. Niestety - polska wersja znajduje się dopiero w fazie testów. Najbardziej rozwinięta jest – co nie zaskakuje - wersja anglojęzyczna, zawierająca ponad 23 tys. wolnych materiałów edukacyjnych. Wiele materiałów znajdziemy także w wersjach: niemieckiej, rosyjskiej, hiszpańskiej, włoskiej i francuskiej.
Zobacz Wikiwersytet w wybranym języku>>
ShutterStock
2
Duolingo i Speaking24
Duolingo to najbardziej rozwinięta z darmowych platform nauki języków obcych. Dzięki temu serwisowi można nauczyć się m.in. angielskiego (w wersji amerykańskiej), niemieckiego czy francuskiego. Platforma wyróżnia się na tle konkurencji motywującymi do nauki funkcjami. Kursant widzi ścieżkę nauki i swój poziom znajomości języka. Każda lekcja zawiera pytania zamknięte, ćwiczenia z pisania i tłumaczenia zdań. Każde poprawne rozwiązanie jest od razu zliczane i nagradzane.
Uzupełnieniem Duolingo może być serwis Speaking24.com. Pozwala on wyszukiwać partnerów do ćwiczeń z konwersacji po angielsku przez komunikatory głosowe - np. przez Skype’a. Przed przystąpieniem do szukania osoby, z którą będziemy ćwiczyć, można określić m.in. swój poziom zaawansowania i tematy do konwersacji.
Duolingo>>
Speaking24>>
ShutterStock
3
Szkoła Kodzenia
Otaczający nas świat w coraz większym stopniu staje się światem kodów. Zaprogramowane maszyny, napisane kodem Java strony internetowe i działające według kodu smartfony, aplikacje napisane w C++, tablety i innych urządzenia – kody naprawdę są wokół nas. Wiele osób korzysta dziś z Javy, Pytona, C++ lub PHP, choć nawet o tym nie wie.
Są osoby, które twierdzą wręcz, że podstawowa umiejętność kodowania w choćby jednym języku programowania, staje się dziś równie ważna, jak znajomość języka obcego. Oczywiście nie chodzi o to, by każdy został programistą. Wystarczy poznać podstawy i zasady działania kodu.
Języki programowania do najłatwiejszych nie należą, choć z pozoru mają to, co każdy inny język naturalny: słownik i reguły składni. Podstawy kodowania w domowym zaciszu można poznać w internetowej Szkole Kodzenia, która pozwala początkującym eksperymentować i bawić się z kodem rysując za jego pomocą proste obrazki.
Szkoła Kodzenia>>
">
ShutterStock
4
Elitarne uczelnie online
Saylor Academy to katalog otwartych kursów na poziomie akademickim, szkoły średniej oraz z zakresu kompetencji miękkich w pracy. Serwis powinien zainteresować przede wszystkim osoby, które zamierzają pracować w środowisku anglojęzycznym. Saylor oferuje kursy dotyczące m.in. zagadnień biznesowych, takich jak: zarządzanie ryzykiem, statystyka biznesowa, marketing i PR, zarządzanie kadrami i wiele podobnych.
Z kolei portal edX zawiera przede wszystkim kursy akademickie. Portal został powołany do życia przez dwie ikony światowej nauki: Uniwersytet Harvarda oraz najlepszą uczelnię techniczną świata, czyli Massachusetts Institute of Technology (MIT). Na edX oferują one każdemu chętnemu dostęp do nauki uprawianej przez swoich badaczy. Tematyka dotyczy zarówno nauk humanistycznych, jak i ścisłych. MIT dodatkowo prowadzi także własny katalog otwartych materiałów edukacyjnych (OpenCourseWare - http://ocw.mit.edu/index.htm).
Saylor Academy>>
edX>>
ShutterStock
5
Coursera
Największy na świecie dostawca setek darmowych kursów online. Za pomocą tego portalu można ukończyć kurs prowadzony przez naukowców z elitarnych uniwersytetów, takich jak: Stanford, John Hopkins University, Uniwersytet Genewski czy Uniwersytet w Kopenhadze. Większość kursów prowadzona jest w języku angielskim. Tematyka? Bardzo zróżnicowana: m.in. ekonomia, chemia, IT, public relations, biologia czy zarządzanie zdrowiem publicznym. Zapisy ogłaszane są w rytmie podobnym, w jakim są prowadzone na danej uczelni, a same zajęcia są całkowicie bezpłatne. W większości przypadków kursanci otrzymują wykłady wideo oraz ćwiczenia i literaturę przedmiotu. Uczestnicy kursu komunikują się ze sobą na forum, na którym na bieżąco można wymieniać się uwagami, materiałami i dopytywać o kwestie niejasne. Najbardziej wytrwali kursanci mogą otrzymać zaświadczenie o udziale w kursie z podpisem prowadzącego.
Coursera>>
ShutterStock
6
MOOC edukacji
Wszystkie kursy oferowane przez serwis Coursera oraz Saylor Academy można znaleźć także na platformie MOOC List. Zbiera ona w jednym miejscu darmowe kursy online z kilkudziesięciu różnych portali (łącznie można znaleźć tu ich niemal tysiąc). Wyszukiwarka pozwala przeszukiwać zasoby według języka, uczelni oraz tematyki. Serwis pozwala także przefiltrować kursy według czasu, jakich chcemy poświęcić tygodniowo na zajęcia. Dzięki darmowym kursom online praktycznie każdy ma dostęp do wiedzy z najwyższej półki za darmo w swoim domu, choć udział w takim kursie wymaga osobistej motywacji (a to dlatego, że z każdego kursu można łatwo zrezygnować w jego trakcie – i nie wiąże się to z żadnymi negatywnymi konsekwencjami). Młodzi naukowcy, którzy nie mają możliwości studiowania u danego badacza na miejscu, nierzadko korzystają z kursów typu MOOC – czym następnie chwalą się w CV.
MOCC List>>
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję