Uczelnia będzie mogła przeznaczyć pieniądze, które otrzymuje z budżetu państwa, na wprowadzenie ułatwień dla osób niepełnosprawnych również na studiach podyplomowych. Nad takimi zmianami pracuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Dziś, zgodnie z ustawą z 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1571 ze zm.), uczelnie publiczne i niepubliczne otrzymują z budżetu państwa pieniądze (w formie dotacji podmiotowej) na zadania związane z zapewnieniem osobom niepełnosprawnym warunków do pełnego udziału w procesie przyjmowania na studia, do szkół doktorskich, kształceniu na studiach i w szkołach doktorskich lub prowadzeniu działalności naukowej. Tworzą z tych środków uczelniany fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych. Użyte w przepisie art. 365 pkt 6 ustawy sformułowanie „kształcenie na studiach i w szkołach doktorskich” powoduje, że obecnie wsparcie zapewnione jest jedynie dla osób niepełnosprawnych, które są studentami lub doktorantami. Pomijani są natomiast uczestnicy studiów podyplomowych.
„Wykluczenie z objęcia pomocą osób niepełnosprawnych będących uczestnikami studiów podyplomowych wydaje się sprzeczne z ratio legis ustawy. Do podstawowych zadań uczelni ustawodawca zaliczył bowiem stwarzanie osobom niepełnosprawnym warunków do pełnego udziału w procesie kształcenia oraz prowadzenia działalności naukowej. Ustawodawca nie ograniczył zatem tego zadania tylko do wybranej formy kształcenia” – uzasadnia potrzebę zmian Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Dlatego proponuje wprowadzenie rozwiązania polegającego na zmianie art. 365 pkt 6 ustawy w taki sposób, by obejmował swoim zakresem również niepełnosprawnych uczestników studiów podyplomowych. Dzięki temu uczelnie publiczne i niepubliczne, otrzymując na podstawie tego przepisu dotację, będą mogły przeznaczać ją również na realizację zadań związanych ze wspieraniem osób niepełnosprawnych w procesie przyjmowania na studia podyplomowe oraz w kształceniu na tych studiach.
Wprowadzana zmiana jest związana z postulatem, który wpłynął od strony społecznej – zespołu Rafała Brzoski SprawdzaMY do rządowego zespołu ds. koordynacji procesu legislacyjnego wdrażającego deregulację.
Rada Ministrów ma przyjąć projekt w III kw. 2025 r. ©℗
Podstawa prawna
Etap legislacyjny
Projekt wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów