statystyki

Koniec z lokalnymi bazami informacji oświatowej

autor: Artur Radwan10.10.2016, 06:46; Aktualizacja: 10.10.2016, 08:37
Środowisko oświatowe jest zaskoczone kierunkiem zmian.

Środowisko oświatowe jest zaskoczone kierunkiem zmian.źródło: ShutterStock

Od połowy sierpnia 2017 r. ma obowiązywać jedna baza danych o uczniach i nauczycielach.

Takie rozwiązanie zakłada projekt kolejnej już nowelizacji ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o systemie informacji oświatowej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 45 ze zm.). Obecnie funkcjonuje centralna baza, którą zarządza Ministerstwo Edukacji, a także kilkadziesiąt tysięcy lokalnych, których administratorami są dyrektorzy publicznych i niepublicznych placówek oświatowych. Zdaniem resortu edukacji obecny system w praktyce uniemożliwia pracę na wielu stanowiskach w danej szkole, a także nie jest odporny na awarie lokalnych komputerów, co powoduje liczne utraty danych przez jednostki oświatowe. Tymczasem procedura ich odzyskiwania jest pracochłonna, w tym wymaga złożenia do MEN specjalnego wniosku (tylko w ubiegłym roku do resortu wypłynęło ok. 4,5 tys. tego typu pism).

Projekt zakłada utworzenie jednej bazy, na podstawie której wszystkie dane o uczniach i nauczycielach będą przekazywane do MEN przez dyrektorów za pośrednictwem strony internetowej. Nadzór nad centralną bazą będzie miało w dalszym ciągu ministerstwo.

Środowisko oświatowe jest zaskoczone kierunkiem zmian. – Już w 2010 r., jeszcze przed wejściem w życie ustawy o systemie informacji oświatowej, eksperci przestrzegali nas przed centralizacją danych. Lokalne bazy są bezpieczniejsze – twierdzi Marek Pleśniar, dyrektor biura Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty.


Pozostało 27% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane