Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pracuje na utworzeniem punktu kontaktowego dla przedsiębiorców, którzy szukają naukowców do pracy nad wynalazkiem.Wystarczy jeden telefon, a firma, która potrzebuje nawiązać współpracę z naukowcami dowie się, gdzie ich znaleźć. Punkt kontaktowy będzie miał 24 godziny od zgłoszenia na znalezienie instytucji, które prowadzą badania naukowe w interesującym dla przedsiębiorcy obszarze. Z kolei te placówki będą miały 24 godziny na udzielenie informacji czy mogą zająć się projektem, który zgłosiła firma.

– Chcemy, aby nauka współpracowała z biznesem. Często dla przedsiębiorcy, który ma pomysł na badania naukowe, problemem jest znalezienie naukowców, którzy mogliby się nimi zająć. Wymaga to przejrzenia dziesiątek stron internetowych, a przecież informacje, które podaje instytucja naukowa nie zawsze są opracowane w przejrzysty dla niego sposób.

Chcemy likwidować takie bariery – mówi dr Piotr Dardziński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Dlatego resort utworzy punkt kontaktowy dla firm zainteresowanych współpracą w naukowcami.

– Najpierw przeprowadzimy pilotaż. Właściwe rozwiązanie powinno zostać wypracowane do końca roku – zapowiada dr Piotr Dardziński.
Dodaje, że punkt kontaktowy będzie nie tylko pomocny dla przedsiębiorców. Dzięki niemu resort dowie się, ile faktycznie firm jest zainteresowanych badaniami naukowymi, które branże najbardziej, jakie problemy zgłaszają itd.

Ponadto resort chce, aby telefon działał również w drugą stronę. Chodzi o to, aby również naukowcy, którzy mają pomysł na badania naukowe mogli za pomocą punktu kontaktowego uzyskać informację, czy jest jakaś firma zainteresowana ich rezultatem. – Wypracowanie tego rozwiązania jest jednak znacznie trudniejsze i będziemy potrzebowali na nie więcej czasu – wyjaśnia dr Dardziński.