Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sandomierzu zostanie zlikwidowana lub połączana z inną uczelnią – powiedział w poniedziałek we Wrocławiu minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Zapewnił jednocześnie, że to jedyna publiczna uczelnia, która będzie likwidowana.

Minister poinformował, że dobiega drugi okres naprawczy PWSZ w Sandomierzu, który zakończył się fiaskiem. „W tej chwili w tej uczelni studiuje około 100 studentów. To uczelnia o rozmiarach małej szkoły wiejskiej. Nie spełnia też niestety żadnego z ustawowych kryteriów niezbędnych do utrzymania tej uczelni” - mówił Gowin.

Dodał, że w najbliższym czasie rozpoczną się działania zmierzające do połączenia PWSZ w Sandomierzu z inną uczelnią w regionie lub do likwidacji tej szkoły wyższej. „Jeśli nie będzie woli władz uczelni do połączenia, wtedy nie pozostaje nam nic innego jak podjąć procedurę likwidacji” - mówił Gowin.

Reklama

Minister poinformował jednocześnie, że PWSZ w Sandomierzu jest jedyną uczelnią publiczną w Polsce, której grozi likwidacja.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego może zdecydować o likwidacji publicznej szkoły zawodowej opierając się na zapisach nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, która wchodzi w życie 1 października.