statystyki

SN: Najpierw kryteria, potem zwolnienie z pracy nauczyciela

autor: Artur Radwan17.08.2016, 20:00
Szkoła, nauczyciel, tablica

W 2007 r. dyrektor przedstawił radzie pedagogicznej kryteria, jakie będą stosowane w razie potrzeby redukcji zatrudnienia.źródło: ShutterStock

Dyrektor placówki oświatowej, który nie wyjaśnił, dlaczego rozwiązał stosunek pracy z konkretnym nauczycielem, a pozostawił inne osoby, musi się liczyć z przywróceniem do pracy zwolnionego. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła absolwenta akademii wychowania fizycznego o specjalności nauczycielskiej, który miał stopień nauczyciela dyplomowanego. Pracował on w szkole podstawowej od 1990 r. (obecnie miejski zespół szkół). W placówce tej zatrudnionych było 6 nauczycieli wf.

W 2007 r. dyrektor przedstawił radzie pedagogicznej kryteria, jakie będą stosowane w razie potrzeby redukcji zatrudnienia. Miały to być m.in.: kwalifikacje, w tym do nauczania więcej niż jednego przedmiotu, stopień awansu, ocena pracy, staż na likwidowanym stanowisku. W maju 2014 r. dyrektor, stosując te kryteria, wytypował wspomnianego mężczyznę do zwolnienia z powodu zmniejszenia liczby oddziałów w placówce.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Belfer zwolniony z pracy.(2016-08-18 20:59) Zgłoś naruszenie 10

    Wyroki sobie a życie sobie idzie i papier wszystko przyjmie. Czekać w naszym kraju przed sądem pracy o przywrócenie do pracy na wyrok można i nawet dwa lata a pracy jak się nie ma to i tak nie będzie ponieważ sąd nie przywróci zwolnionego nauczyciela do pracy dlatego, że dyrektor znowu będzie szukał haków na nauczyciela celem zwolnienia a nauczyciel haków na dyrektora szkoły i będzie niezdrowa atmosfera. Orzeczenia sądów dają w takiej sprawie zwolnionej osobie zadośćuczynienie w postaci max. 3 krotności poborów nie licząc, że wcześniej nauczyciel wziął 6 krotną odprawę jako nauczyciel dyplomowany. Ile się straci zdrowia tego nie da się policzyć nieraz lepiej wziąć trzeba odprawę i szukać pracy gdzie indziej niż szkolnictwo. Wiem to po sobie jak mnie w tym roku zwolnili z pracy. Przecież dyrektor szkoły nie zwolni nauczycielki członkini swojej jedynie słusznej partii i nawet gdyby była ona nauczycielem kontraktowym i miała gorsze kwalifikacje niż zwalniany/a nauczyciel/ka. Artykuł bardzo ciekawy ale podał troszeczkę prawdy może tak z 5%.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane