statystyki

SN: Najpierw kryteria, potem zwolnienie z pracy nauczyciela

autor: Artur Radwan17.08.2016, 20:00
Szkoła, nauczyciel, tablica

W 2007 r. dyrektor przedstawił radzie pedagogicznej kryteria, jakie będą stosowane w razie potrzeby redukcji zatrudnienia.źródło: ShutterStock

Dyrektor placówki oświatowej, który nie wyjaśnił, dlaczego rozwiązał stosunek pracy z konkretnym nauczycielem, a pozostawił inne osoby, musi się liczyć z przywróceniem do pracy zwolnionego. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła absolwenta akademii wychowania fizycznego o specjalności nauczycielskiej, który miał stopień nauczyciela dyplomowanego. Pracował on w szkole podstawowej od 1990 r. (obecnie miejski zespół szkół). W placówce tej zatrudnionych było 6 nauczycieli wf.

W 2007 r. dyrektor przedstawił radzie pedagogicznej kryteria, jakie będą stosowane w razie potrzeby redukcji zatrudnienia. Miały to być m.in.: kwalifikacje, w tym do nauczania więcej niż jednego przedmiotu, stopień awansu, ocena pracy, staż na likwidowanym stanowisku. W maju 2014 r. dyrektor, stosując te kryteria, wytypował wspomnianego mężczyznę do zwolnienia z powodu zmniejszenia liczby oddziałów w placówce.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Belfer zwolniony z pracy.(2016-08-18 20:59) Zgłoś naruszenie 10

    Wyroki sobie a życie sobie idzie i papier wszystko przyjmie. Czekać w naszym kraju przed sądem pracy o przywrócenie do pracy na wyrok można i nawet dwa lata a pracy jak się nie ma to i tak nie będzie ponieważ sąd nie przywróci zwolnionego nauczyciela do pracy dlatego, że dyrektor znowu będzie szukał haków na nauczyciela celem zwolnienia a nauczyciel haków na dyrektora szkoły i będzie niezdrowa atmosfera. Orzeczenia sądów dają w takiej sprawie zwolnionej osobie zadośćuczynienie w postaci max. 3 krotności poborów nie licząc, że wcześniej nauczyciel wziął 6 krotną odprawę jako nauczyciel dyplomowany. Ile się straci zdrowia tego nie da się policzyć nieraz lepiej wziąć trzeba odprawę i szukać pracy gdzie indziej niż szkolnictwo. Wiem to po sobie jak mnie w tym roku zwolnili z pracy. Przecież dyrektor szkoły nie zwolni nauczycielki członkini swojej jedynie słusznej partii i nawet gdyby była ona nauczycielem kontraktowym i miała gorsze kwalifikacje niż zwalniany/a nauczyciel/ka. Artykuł bardzo ciekawy ale podał troszeczkę prawdy może tak z 5%.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane