statystyki

Na co zwrócić uwagę, przygotowując pierwszaka do szkoły

autor: Artur Radwan16.08.2016, 18:00
W trakcie rekrutacji w kwietniu było spotkanie z rodzicami uczniów klas pierwszych.

W trakcie rekrutacji w kwietniu było spotkanie z rodzicami uczniów klas pierwszych.źródło: ShutterStock

Rodzice dzieci, które rozpoczynają przygodę ze szkołą, nie muszą się martwić o podręczniki i ćwiczenia. Te materiały powinna zapewnić placówka

Czy uczniowskie plecaki mogą być lżejsze

Zastanawiam się nad wyborem plecaka dla mojego dziecka, które pójdzie do pierwszej klasy. Czytałam na forum, że często są one przeładowane. Czy w szkole istnieje możliwość pozostawienia części przyborów szkolnych?

TAK

Szkoła ma obowiązek zapewnić uczniowi możliwość pozostawienia podręczników w placówce i zabezpieczyć je przed ewentualną kradzieżą. Szkoły są więc zobowiązane są do zakupu i zamontowania szafek. Z tego prawa mogą skorzystać uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych. Często jednak dyrektorzy i wychowawcy na zebraniach tłumaczą się brakiem pieniędzy oraz dodatkowych pomieszczeń i w efekcie ten wymóg nie jest do końca spełniony. Niemniej jednak rodzice mają prawo wymusić na placówce możliwość pozostawiania ciężkiego wyposażenia plecaków. Innym wyjściem jest zakup na własny koszt drugiego kompletu książek i przechowywanie go w domu.

Podstawa prawna

Par. 3 ust. 1 rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003 r. nr 6, poz. 69 ze zm.).

Czy wyprawka szkolna obejmuje książki

W trakcie rekrutacji w kwietniu było spotkanie z rodzicami uczniów klas pierwszych. Nie uczestniczyłam w nim, bo nie wiedziałam, czy moje dziecko dostanie się do tej placówki. W sekretariacie poinformowano mnie, że na zebraniu był rozdawany wykaz rzeczy, które trzeba kupić przy kompletowaniu wyprawki. Czy powinnam zaopatrzyć dziecko także w podręczniki?

NIE

Od września 2014 r. uczniowie pierwszych klas szkoły podstawowej otrzymują darmowy podręcznik przygotowany przez resort edukacji i pomoce edukacyjne w postaci ćwiczeń oraz podręcznika do języka obcego. Docelowo wyposażenie uczniów klas I–III szkół podstawowych w podręczniki do zajęć z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej ma zapewniać ministerstwo. Dzieci, które pójdą we wrześniu do pierwszej klasy, będą korzystać z podręczników, które obowiązywały w 2014 r. Zasadą jest bowiem, że rządowe książki należy użytkować przez trzy lata. Warto też zaznaczyć, że we wrześniu 2014 r. MEN wprowadził również dotację celową na wyposażenie:


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane