Ministerstwo Edukacji Narodowej chce, by z ustawy kominowej, która ogranicza wynagrodzenia osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi, zostało wyłączone kierownictwo Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz Centrum Informatycznego Edukacji.
Ustawa kominowa
Ustawa o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi określa ich maksymalną wysokość wynagrodzenia miesięcznego, która - w zależności od przedsiębiorstwa - waha się od jednokrotności do dziesięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
Prezes Rady Ministrów ustala wykaz podmiotów będących podmiotami o szczególnym znaczeniu dla państwa, w których maksymalna kwota wynagrodzenia miesięcznego może być podniesiona o 50 proc.
Obecnie wykaz obejmuje 15 podmiotów, którymi są: Centrum e-Zdrowia, Centrum Informatyki Resortu Finansów, Narodowy Instytut Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Agencja Badań Medycznych, Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie, Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy, Centralny Ośrodek Informatyki, Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy, Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, Wojskowy Instytut Łączności im. prof. dr. hab. Janusza Groszkowskiego – Państwowy Instytut Badawczy, Centrum Personalizacji Dokumentów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Centrum Projektów Polska Cyfrowa i Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.
Podwyżki w CKE i CIE
MEN chce, by do tego grona dołączyła Centralna Komisja Egzaminacyjna i w Centrum Informatyczne Edukacji.
Jak czytamy w uzasadnieniu do nowelizacji rozporządzenia: "(…) od osób pełniących w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej funkcje zarządcze oraz sprawujących nadzór nad okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi, jest wymagana wzmożona praca i szczególne zaangażowanie (co wiąże się z większą odpowiedzialnością za realizację zadań), gdyż system egzaminów (podobnie jak cały system oświaty) był i jest poddawany próbom wynikającym z ingerencji czynników zewnętrznych, zwłaszcza w 2019 r. kiedy odbywały się strajki nauczycieli, czy też w latach 2020–2022 kiedy wystąpiła sytuacja epidemiczna związana z wirusem SARS-CoV-2. Dotyczy to również obecnej sytuacji związanej z koniecznością zorganizowania egzaminów także dla obywateli Ukrainy, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa".
Z kolei uzasadniając wzrost wynagrodzeń w CIE, MEN argumentuje, że "w sektorze IT zapotrzebowanie na pracowników posiadających wysokie kwalifikacje stale rośnie, co bezpośrednio przekłada się na presję w zakresie wzrostu wynagrodzeń". - Uwzględnianie ograniczeń prawnych w kształtowaniu warunków wynagradzania wpływa na niekonkurencyjność sektora publicznego względem sektora prywatnego. Specjaliści IT na polskim rynku należą na najtrudniejszych do pozyskania. „Luka” między potrzebami pracodawców a liczbą chętnych do pracy jest bardzo duża, co generuje wysokie oczekiwania płacowe pracowników oraz kadry kierowniczej sektora IT - czytamy w uzasadnieniu do rozporządzenia.