MEN opublikowało projekt rozporządzenia zmieniającego wynagrodzenia dla egzaminatorów sprawdzających prace maturalne. Zmiany obejmą przede wszystkim język polski. Podano też stawki dla nowego typu egzaminatora: egzaminatora-weryfikatora.

Ile zarobi egzaminator-weryfikator?

Począwszy od sesji egzaminów w 2025 roku ma dojść nowa funkcja egzaminatora-weryfikatora. Od początku funkcjonowania systemu egzaminacyjnego w składzie każdego zespołu egzaminatorów uwzględnia się osobę, której zadaniem jest weryfikowanie poprawności sprawdzenia określonej próbki prac sprawdzonych przez każdego egzaminatora, jako mechanizmu kontrolnego jakości pracy egzaminatorów. Obecnie egzaminatorzy-weryfikatorzy funkcjonują jako „zwykli” egzaminatorzy i tak też są wynagradzani. Egzaminator-weryfikator to funkcja, jaką pełnią wybrani egzaminatorzy, podobnie jak w przypadku przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego.

Egzaminator-weryfikator zarobi 12 proc. łącznej kwoty wynagrodzeń przysługujących egzaminatorom wchodzącym w skład zespołu egzaminatorów. Kwota ta będzie dzielona między egzaminatorów-weryfikatorów wchodzących w skład zespołu egzaminatorów proporcjonalnie do liczby sprawdzonych i ocenionych przez nich prac egzaminacyjnych. Wynagrodzenie egzaminatora-weryfikatora nie będzie mogło być niższe niż 150 zł.

Wynagrodzenia egzaminatorów w 2025

Zmianie ulegnie też wynagradzanie samych egzaminatorów. Sprawdzający część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym zarobią więcej za sprawdzenie części testowej. Podwyżka ma wynieść z 0,335 proc. na 0,470 proc. stawki. Z kolei za wypracowanie zarobią mniej – z 0,815 proc. na 0,680 proc. stawki.

Zmiany nastąpią także dla sprawdzających maturę z języka mniejszości narodowej na poziomie podstawowym: z 0,923 proc. stawki na 0,470 proc. stawki za część testową i 0,680 proc. stawki za wypracowanie.

Jak uzasadania MEN, wynika to z "konieczności zrównoważenia proporcji wkładu pracy egzaminatorów sprawdzających część testową i wypracowanie w pracy egzaminacyjnej". I wylicza: "Część testowa zawiera 17 zadań, w większości otwartych (arkusz z 2023 r. zawierał – 17 zadań, w tym 5 zadań zamkniętych i 12 zadań otwartych, natomiast arkusz z 2024 r. zawierał – 16 zadań, w tym 5 zadań zamkniętych i 11 zadań otwartych). Wśród zadań otwartych znajduje się zadanie polegające na napisaniu notatki syntetyzującej. Egzaminator sprawdza tekst, który mieści się w przedziale 60–90 wyrazów, nie tylko merytorycznie, ale także zaznacza błędy językowe i ocenia pracę zdającego w kategorii poprawności językowej, ortograficznej i interpunkcyjnej. Zadania otwarte w części testowej w zdecydowanej większości polegają na interpretacji tekstów literackich i tekstów kultury oraz wymagają od egzaminatora wielostopniowej analizy odpowiedzi zdających. Ponadto odpowiedzi zdających często są obszerne i w związku z tym sprawdzanie ich jest czasochłonne dla egzaminatora".