W 2025 roku maturzyści otrzymają swoje świadectwa maturalne 8 lipca 2025 roku. To za późno, aby móc uczestniczyć w rekrutacji na studia w Danii. Nowy dyrektor CKE nie przewiduje możliwości wcześniejszego wydawania świadectw tym, którzy o to wniosą.
RPO chce zmiany terminu
O zmianę terminów wydawania świadectw maturalnych od dwóch lat zabiega Rzecznik Praw Obywatelskich. Ma to związek z terminami rekrutacji na studia w Danii, która kończy się 5 lipca.
W latach 2023 i 2024 RPO występował do polskich władz, apelując o zmiany. Podkreślał prawa wynikające z obywatelstwa Unii Europejskiej, w tym prawo do swobodnego przemieszczania się i osiedlania na terytorium państw członkowskich oraz prawo do kontynuowania nauki w dowolnym państwie członkowskim.
Poprzedni dyrektor CKE, Marcin Smolik, informował, że przy opracowaniu harmonogramu uwzględnia się wiele czynników, wśród których nie ma terminów rekrutacji na zagranicznych uczelniach, gdyż są one różne, a zmiany w harmonogramie po jego opublikowaniu były już niemożliwe.
Doraźne rozwiązanie problemu
Doraźnym rozwiązaniem, zaproponowanym przez Smolika było wystawianie osobom planującym studia za granicą stosownych zaświadczeń. OKE nie odnotowały, by nie zostały one uznane przez którąkolwiek uczelnię zagraniczną.
W 2025 roku dojdzie do analogicznej sytuacji jak w latach poprzednich. RPO już wystąpił do nowego szefa CKE dr. hab. Roberta Zakrzewskiego o wprowadzenie kolejny raz możliwości zmiany terminu wydawania świadectw maturalnych lub możliwości wcześniejszego wydania informacji tym, którzy o to zawnioskują.
W 2025 r. tej możliwości już nie będzie
W odpowiedzi dyrektor CKE pisze, że przepisy nie przewidują możliwości zmiany terminów ustalonych w komunikacie w sprawie harmonogramu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego w roku 2025.
W tym roku nie będzie także możliwości wcześniejszego wydania informacji o wyniku egzaminu.
Zaproponowane w Państwa piśmie z 20.09.2014 r. rozwiązanie polegające na ustaleniu procedury wcześniejszego wydawania świadectw na uzasadniony wniosek (m.in. dla absolwentów aplikujących na uczelnie w Danii) zostało skonsultowane z dyrektorami ośmiu okręgowych komisji egzaminacyjnych, którzy odpowiadają m.in. za przeprowadzenie egzaminów ogólnych, koordynację procesu oceniania, ogłaszania wyników i wydawania świadectw. Z opinii uzyskanych od dyrektorów wynika, że brak jest możliwości wprowadzenia zaproponowanego w Państwa piśmie rozwiązania.
- czytamy w odpowiedzi zamieszczonej na stronie RPO.
Jak twierdzi Zakrzewski, dyrektorzy zasygnalizowali problemy organizacyjne (brak możliwości oceny i realizacji wniosków w wymagającym zaangażowania wszystkich zasobów okresie ustalania wyników), a także ograniczenia formalnoprawne, w tym kwestię równego traktowania zdających oraz kwestię daty wydania świadectwa, która powinna być taka sama dla wszystkich zdających.
Dyrektor CKE deklaruje jednak, że w 2026 roku podejmie próbę wcześniejszego wydania świadectw maturalnych.