statystyki

Zdjęcie pracy maturalnej pomoże udowodnić błąd egzaminatorom

autor: Urszula Mirowska-Łoskot04.07.2016, 07:26; Aktualizacja: 04.07.2016, 14:48
Rezygnacja z testów po podstawówce wymusi zmianę zasad rekrutacji do gimnazjów: dwujęzycznych, z oddziałami międzynarodowymi, a także do publicznych gimnazjów sportowych, mistrzostwa sportowego lub z oddziałami sportowymi.

Rezygnacja z testów po podstawówce wymusi zmianę zasad rekrutacji do gimnazjów: dwujęzycznych, z oddziałami międzynarodowymi, a także do publicznych gimnazjów sportowych, mistrzostwa sportowego lub z oddziałami sportowymi.źródło: ShutterStock

Już jutro ogłoszenie wyników egzaminów dojrzałości. Maturzyści mający zastrzeżenia do ocenionej pracy, będą mogli nie tylko poprosić o wgląd do niej, ale także zrobić jej zdjęcie. Taką możliwość zapewnia nowelizacja z 23 czerwca 2016 r. ustawy o systemie oświaty.

Polecany produkt: Karta Nauczyciela >>

– Osoby, które do tej pory wnioskowały o wgląd, były zmuszone przepisać tę pracę, co było procesem długotrwałym. To blokowało prace w okręgowych komisjach egzaminacyjnych. Nie widzę powodu, aby nie usprawnić tego procesu. Młodemu człowiekowi, który posiada telefon, zrobienie zdjęć zajmie najwyżej minutę – wyjaśniała Anna Zalewska, minister edukacji narodowej.

Resort postanowił także utworzyć dodatkowy organ, który zajmie się rozpatrywaniem zastrzeżeń maturzystów (ale również gimnazjalistów czy uczniów szkół zawodowych) od wystawionej oceny. Jednak ta instytucja – Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego – powstanie dopiero w przyszłym roku szkolnym. Tegoroczni maturzyści, którzy będą chcieli odwołać się od wyniku, skierują swoje zastrzeżenia do OKE. Jeżeli uznają, że podjęte przez dyrektora rozstrzygnięcie nie satysfakcjonuje ich, wniosek maturzysty o ponowną ocenę pracy trafi do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Na tym droga odwoławcza się kończy. Ministerstwo nie zdecydowało się utworzyć dla niezadowolonych z oceny uczniów jeszcze jednej dodatkowej ścieżki, o którą zabiegają uczniowie, czyli możliwość odwołania się do sądu. Takiej opcji nie ma w obecnej, ani w nowelizowanej wersji ustawy.

Z uwagi na to, że rozpatrywanie odwołania przez kolegium będzie czasochłonne i zakończy się już po ogłoszeniu pierwszej tury naboru w szkołach wyższych (o podwyższenie wyniku zabiegają głównie osoby, które chcą dostać się na najbardziej oblegane kierunki – prawo, medycynę), szkoły wyższe zostawią dla nich pulę dodatkowych miejsc. Dlatego proponowane przepisy przewidują konieczność uwzględniania w uchwałach rekrutacyjnych uczelni możliwości przeprowadzania rekrutacji uzupełniającej dla zdających, którzy złożyli odwołania od wyniku części pisemnej egzaminu maturalnego do KAE.


Pozostało jeszcze 32% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane