Zgodnie z harmonogramem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej egzaminy maturalne w formie pisemnej zaczynają się 7 maja i kończą 24 maja. Pierwszy tydzień matur jest szczególnie istotny dla uczniów, bowiem dotyczą one m.in. przedmiotów obowiązkowych, czyli języka polskiego, matematyki i języka obcego. Jak będzie wyglądał harmonogram wraz z godzinami?

Zaliczenie przedmiotów obowiązkowych na przynajmniej 30 proc. jest kluczowe, aby uzyskać świadectwo maturalne. W tym roku wśród maturzystów po raz pierwszy znajdą się absolwenci 5-letnich techników, którzy będą zdawać egzaminy w nowej Formule 2023. Obowiązuje ona od zeszłego roku. Po raz pierwszy przystąpili do niej absolwenci 4-letnich liceów ogólnokształcących. Część uczniów zdaje egzamin dojrzałości jeszcze w starej wersji, czyli Formule 2015.

Harmonogram matur 2024. Jakie obowiązkowe egzaminy w pierwszym tygodniu?

Każdy maturzysta musi przystąpić do trzech pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym. Będzie to egzamin z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego. Na początek uczniowie będą musieli zmierzyć się z językiem ojczystym.

  • Osoby, których obowiązuje nowa Formuła 2023 będą miały 240 minut na wypełnienie wszystkich zadań. Egzamin składa się z trzech części. Pierwsza i druga część ma za zadanie sprawdzić zdolność czytania ze zrozumieniem, posługiwania się poprawną polszczyzną, tworzenia notatki syntetyzującej oraz znajomość lektur obowiązkowych. Można za nie zdobyć łącznie 25 punktów. Część trzecia ma formę wypracowania. W tym przypadku do zdobycia jest 35 punktów.
  • Osoby zdające maturę na starych zasadach (Formuła 2015) mogą zdobyć łącznie 70 punktów z testu i wypracowania. W ich przypadku czas na wykonanie wszystkich zadań wynosi 170 minut.

Jeśli chodzi o maturę z matematyki na poziomie podstawowym, w przypadku Formuły 2023 do zdobycia jest 46 punktów. Na wykonanie zadań maturzyści mają 180 minut. Uczniowie, którzy będą pisać maturę w starej wersji, mają nieco mniej czasu, bo 170 minut, jednak mogą uzyskać tyle samo punktów. Matura z matematyki to dla wielu osób najtrudniejszy egzamin, którego obawiają się w największym stopniu.

Jako przedostatni w tym tygodniu odbędzie się obowiązkowy egzamin z języka obcego. Zdawać można język angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski lub włoski. W tym przypadku uczniowie mają 120 minut na wykonanie zadań, niezależnie od formuły, w jakiej zdają maturę. W starej wersji mogą zdobyć 10 punktów mniej, niż w nowej (odpowiednio 50 i 60).

Matura 2024: Jakie egzaminy odbędą się jeszcze w pierwszym tygodniu?

Oprócz wymienionych przedmiotów obowiązkowych w pierwszym tygodniu matur można zdawać także część przedmiotów dodatkowych w wersji rozszerzonej. Mowa o języku kaszubskim, łemkowskim, języku łacińskim i kulturze antycznej oraz wiedzy o społeczeństwie. Poza tym można zdawać język niemiecki w wersji rozszerzonej oraz jako dodatkowy język. W przypadku języków regionalnych pisemny egzamin trwa 210 minut, z łaciny i wiedzy o społeczeństwie 180 minut, zaś z języka niemieckiego w wersji rozszerzonej 150 minut.

Dokładny harmonogram matur 2024 - daty i godziny

7 maja 2024

9:00 - język polski - poziom podstawowy.

8 maja 2024

9:00 - matematyka - poziom podstawowy.

14:00 - język kaszubski, język łemkowski, język łaciński i kultura antyczna - poziom rozszerzony.

9 maja 2024

9:00 - język angielski - poziom podstawowy.

14:00 - język francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski - poziom podstawowy.

10 maja 2024

9:00 - wiedza o społeczeństwie - poziom rozszerzony.

14:00 - język niemiecki - poziom rozszerzony, język niemiecki - jako język dodatkowy.