Ministerstwo Edukacji Narodowej przeprowadziło zmiany w kuratoriach oświaty. Wszyscy kuratorzy powołani za rządów Prawa i Sprawiedliwości zostali usunięci ze stanowisk. – Mam nadzieję, że przełoży się to na sposób postrzegania nauczycieli: Aby nie było już tak, że cokolwiek się dzieje, nauczyciel jest z góry na przegranej pozycji – przekazuje nam wicedyrektor szkoły w Sosnowcu.

Pierwsze powołania na nowe stanowiska zaczęły się w połowie lutego 2024. Obecnie znamy już nazwiska 16 kuratorów oświaty. Zmiany, które zaszły w oświacie, komentuje dla Gazety Prawnej Robert Górniak, nauczyciel i wicedyrektor szkoły w Sosnowcu, który prowadzi portal „Dealerzy wiedzy” dla nauczycieli na Facebooku.

– Jeszcze nie odczuwamy zmian, ale mam nadzieję, że niebawem to się zmieni. Wielu z nowych kuratorów oświaty deklaruje, że nie po to są, aby karać, nadzorować i kontrolować, ale żeby wspierać. Na razie są to tylko słowa, czy zamienią się w czyny – zobaczymy – mówi nam Robert Górniak.

– Mam nadzieję, że rzeczywiście nauczyciele i dyrektorzy będą mogli wspierać się na kuratoriach, które będą życzliwsze – dodaje nauczyciel.

Nasz rozmówca miał okazję być na spotkaniu z dwojgiem z nowych kuratorów. – Ich sposób porozumiewania się z nauczycielami czy dyrektorami jest diametralnie inny niż to było do tej pory – komentuje w rozmowie z Gazetą Prawną Robert Górniak.

– To może się przełożyć na sposób postrzegania nauczycieli: Aby nie byli już chłopcami do bicia z każdej strony, włącznie z kuratorium. Żeby nie było już tak, że cokolwiek się dzieje, nauczyciel jest z góry na przegranej pozycji – przekazuje wicedyrektor.

Jak mówi nam Robert Górniak, być może zmiany pomogą uwierzyć nauczycielom, że są ważni i słuchani.

Znamy nazwiska 16 nowych kuratorów oświaty

Dolnośląski Kurator Oświaty – Ewa Skrzywanek

Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty – Grażyna Dziedzic

Lubelski Kurator Oświaty – Tomasz Szabłowski

Lubuski Kurator Oświaty – Mariusz Biniewski

Łódzki Kurator Oświaty – Janusz Brzozowski

Małopolski Kurator Oświaty – Gabriela Olszowska

Mazowiecki Kurator Oświaty – Wioletta Krzyżanowska

Opolski Kurator Oświaty – Joanna Raźniewska

Podkarpacki Kurator Oświaty – Dorota Nowak-Maluchnik

Podlaski Kurator Oświaty – Agnieszka Krokos-Janczyło

Pomorski Kurator Oświaty – Grzegorz Kryger

Śląski Kurator Oświaty – Aleksandra Dyla

Świętokrzyski Kurator Oświaty – Piotr Łojek

Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty – Jolanta Skrzypczyńska

Wielkopolski Kurator Oświaty – Igor Bykowski

Zachodniopomorski Kurator Oświaty – Paweł Palczyński

Kuratorzy oświaty. Jakie wymagania trzeba spełnić?

Kuratorzy oświaty są wyłaniani w drodze konkursu. Minister edukacji, na wniosek wojewody, powołuje kuratorów oświaty. Może ich również odwoływać z własnej inicjatywy. Konkurs ogłasza i przeprowadza wojewoda. Aby wziąć udział w konkursie, należy mieć wyższe wykształcenie i tytuł zawodowy magister, magister inżynier lub równorzędny; posiadać stopień nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego oraz co najmniej siedmioletni staż pracy w charakterze nauczyciela.