statystyki

Edukacja: Rzecznicy dyscyplinarni szybciej osądzą nauczycieli

autor: Artur Radwan12.04.2016, 07:24; Aktualizacja: 12.04.2016, 08:59
Na początku resort chciał obwinionym nauczycielom ograniczyć możliwość korzystania tylko do jednego obrońcy.

Na początku resort chciał obwinionym nauczycielom ograniczyć możliwość korzystania tylko do jednego obrońcy.źródło: ShutterStock

Rzecznik dyscyplinarny, przekazując do komisji pierwszej instancji sprawę naruszenia prawa i dobra ucznia, będzie musiał poinformować o tym także rzecznika praw dziecka.

Takie rozwiązanie przewiduje projekt rozporządzenia ministra edukacji narodowej w sprawie komisji dyscyplinarnych dla nauczycieli i trybu postępowania dyscyplinarnego oraz wznawiania postępowania dyscyplinarnego. Dokument trafił do konsultacji społecznych.

Zgodnie z nim, jeśli rzecznik dyscyplinarny nie przekaże sprawy komisji, tylko zdecyduje się ją umorzyć, to komisja dyscyplinarna będzie miała 30 dni na rozpatrzenie ewentualnych zażaleń. W projekcie wskazano również, że termin między doręczeniem pisma wzywającego na rozprawę dyscyplinarną a faktycznym dniem jej przeprowadzenia nie może być krótszy niż 14 dni. Taki sam termin ma dotyczyć wyznaczenia obrońców z urzędu. Obwiniony nauczyciel będzie mógł wystąpić o zmianę obrońcy z urzędu tylko jeden raz w trakcie postępowania. Obrońca może się zaś domagać zwolnienia go z funkcji wyłącznie z ważnych powodów.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane