statystyki

NASK, czyli tak dla Nauki Ale Skąd Kasa

autor: Sylwia Czubkowska07.04.2016, 07:52; Aktualizacja: 07.04.2016, 08:41
komputer-haker-internet

NASK, czyli tak dla Nauki Ale Skąd Kasaźródło: ShutterStock

Naukową i Akademicką Sieć Komputerową czekają zmiany. Co wygra: misja czy komercja? Nagła dymisja dyrektora przed kilkoma dniami i właśnie powołany nowy kierownik wyciągnęły NASK z cienia. Nie jest to instytucja znana z pierwszych stron gazet. Ale niezwykle interesująca. Bo to ten instytut naukowo-badawczy w 1991 roku koordynował podłączenie Polski do internetu i od lat ma monopol na zarządzanie polskimi domenami.

Działa w nim CERT, czyli zespół reagowania na incydenty komputerowe przeznaczony do pomocy przedsiębiorcom. NASK pełni także usługi komercyjnego operatora telekomunikacyjnego. Sporo jak na zwykły ośrodek naukowy.

Już kiedy pod koniec ub.r. NASK przesunięto spod nadzoru Ministerstwa Nauki do nowego Ministerstwa Cyfryzacji, można było się spodziewać, że czekają go zmiany. Na początku tego roku na stanowisku dyrektora odpowiedzialnego za sprzedaż produktów teleinformatycznych nastał Wojciech Kamienicki, wcześniej jeden z dyrektorów w Exatelu. Pod koniec marca został formalnie powołany na stanowisko zastępcy dyrektora NASK. – To już wtedy wyglądało jak szykowanie nowego szefa dla instytutu. Tym bardziej nie była wielkim zaskoczeniem dymisja dotychczasowego – Michała Chrzanowskiego – ocenia Mirosław Maj, prezes Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń.

A przyspieszyły ją, jak się dowiedzieliśmy, wyniki dwóch audytów prowadzonych w tym instytucie. Ich podsumowań resort nie upublicznia. – Ale nie mogły być zbyt pozytywne, skoro już pod koniec lutego w czasie trwania tych kontroli zapadła decyzja, że NASK przechodzi pod dokładniejszy nadzór resortu. A wszystkie umowy zawierane na czas nieokreślony i te o wartości powyżej 200 tys. zł muszą być zatwierdzane przez MC – zdradza urzędnik związany z resortem cyfryzacji.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane