PKW przypomina, że osoby przebywające w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych w dniu wyborów zostaną uwzględnione w spisach wyborców, utworzonych dla tych jednostek i będą mogły głosować na miejscu. Jakie są zasady głosowania w odrębnych obwodach głosowania?

Wybory parlamentarne 2023. Głosowanie w szpitalu

Pacjenci, którzy będą przybywać dniu wyborów w szpitalach, również będą mieli możliwość głosowania. Ci, którzy posiadają czynne prawo wyborcze, mogą oddać głos w placówce. Warto jednak pamiętać, że konieczne jest zapisanie się do spisów wyborczych najpóźniej dzień przed datą wyborów. Automatycznie zostaną wykreśleni z list obwodów, w których są zameldowani.

Komisarz wyborczy tworzy odrębny obwód głosowania w zakładzie leczniczym, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym i areszcie śledczym oraz w oddziale zewnętrznym takiego zakładu i aresztu, jeżeli w dniu wyborów będzie w nim przebywać co najmniej 15 wyborców. Nieutworzenie obwodu jest możliwe wyłącznie w uzasadnionych przypadkach na wniosek osoby kierującej daną jednostką.

Jednakże procedura jest nieco inna dla pacjentów szpitali którzy trafili tam w dniu wyborów. W dniu wyborów ta operacja nie będzie możliwa, ponieważ Komisja nie będzie miała sposobności sprawdzić, czy dana osoba już zagłosowała. Wtedy możliwe jest zagłosowanie na podstawie prawa do głosowania. Zaświadczenie można uzyskać maksymalnie do 12 października.

Komisarz wyborczy utworzy osobny obwód w placówce, jeśli w dniu wyborów przebywać tam będzie co najmniej 15 wyborców. Brak utworzenia takiego obwodu jest możliwy jedynie w uzasadnionych przypadkach i tylko na wniosek osoby kierującej daną jednostką.

Osoby, które ukończyły 60 lat lub posiadają znaczący lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, mają możliwość głosowania za pośrednictwem pełnomocnika. Wniosek o nadanie pełnomocnictwa należy złożyć u wójta gminy, w której osoba jest zarejestrowana jako wyborca, nie później niż 9 dni przed dniem wyborów.

Wybory 2023 w więzieniu

Osadzeni w jednostkach penitencjarnych również posiadają prawa wyborcze. Spis wyborców uprawnionych do udziału w wyborach w tych jednostkach jest przygotowywany we właściwym urzędzie gminy na podstawie listy osób, które będą tam przebywać w dniu wyborów. Obowiązkiem dyrektora zakładu jest dostarczenie takiej listy do urzędu gminy.

Służba Więzienna podejmuje działania w celu umożliwienia w głosowania osobom pozbawionym wolności, posiadającym czynne prawo wyborcze, przebywającym w dniu wyborów w jednostkach penitencjarnych.
Rady gmin, poprzez uchwały, ustanawiają odrębne obwody głosowania w zakładach karnych, aresztach śledczych oraz ich oddziałach zewnętrznych. Spis wyborców, uprawnionych do uczestnictwa w wyborach w jednostkach penitencjarnych, jest tworzony we właściwym urzędzie gminy na podstawie wykazu osób, które będą przebywać tam w dniu głosowania. Obowiązkiem dyrektora aresztu śledczego lub zakładu karnego jest dostarczenie tego wykazu do właściwego urzędu gminy.

W przypadku konieczności dopisania osób, które przybyły do jednostki penitencjarnej po sporządzeniu głównego wykazu wyborców, dyrektor jednostki jest zobowiązany dostarczyć dodatkowy wykaz z danymi tych osób do właściwego urzędu gminy.

Osoby pozbawione wolności, przebywające w jednostkach penitencjarnych, z przebiegiem kampanii wyborczej zapoznawać się mogą wyłącznie za pośrednictwem audycji radiowęzła, radiowych i telewizyjnych oraz prasy. Inne formy agitacji wyborczej są zabronione.

Po powołaniu obwodowych komisji wyborczych, dyrektorzy aresztów śledczych oraz zakładów karnych we współpracy z przewodniczącymi komisji, zapewnią odpowiednie warunki oraz obsługę logistyczną dla przeprowadzenia głosowania. Szczególną uwagę poświęcą zapewnieniu poufności i ciągłości procesu głosowania, umożliwiając jednocześnie uczestnictwo osób z niepełnosprawnościami. Ponadto, będą dostarczać osadzonym uczestniczącym w głosowaniu niezbędne dokumenty umożliwiające zweryfikowanie ich tożsamości.

Wybory w domach studenckich

Wyborcy będą mogli zagłosować również w wyborach parlamentarnych w domach studenckich lub zespołach domach studenckich, w których utworzono obwody do głosowania. Aby utworzyć taki obwód co najmniej 50 osób musi zadeklarować rektorowi uczelni, że w dniu wyborów będzie przebywać w tym domu.