W październiku w szkołach w całej Polsce adwokaci będą „rozjaśniać prawo”. Po sukcesie I edycji akcji „Adwokaci rozjaśniają prawo” w 2022 r., mecenasi wracają do szkół, tym razem by pokazać młodzieży, jak się bronić przed cyberhejtem, cyberstalkingiem, jak prawnie zwalczać nienawiść w wirtualnym świecie.

II edycja akcji edukacyjnej pod hasłem „Adwokaci rozjaśniają prawo” rozpocznie się już 3 października. W szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, które zgłosiły się do programu, adwokaci i aplikanci adwokaccy będą prowadzić zajęcia dla uczniów VII i VIII klas szkoły podstawowej, II i III klas liceów.

W akcji wezmą udział adwokaci i aplikanci ze wszystkich 24 izb adwokackich. W tym roku z zajęć o odpowiedzialności za słowo pisane, o hejcie i cyberprzemocy w Internecie skorzysta kilkanaście tysięcy uczniów. Akcja będzie trwać do końca października 2023 r.

I edycja akcji, przeprowadzona jesienią 2022 r., dotyczyła bezpieczeństwa w sieci, adwokaci i aplikanci adwokaccy mówili w szkołach o bezpiecznym korzystaniu z zakupów online, poszanowaniu i ochronie praw autorskich i dóbr osobistych w internecie.

Organizatorem akcji jest Naczelna Rada Adwokacka i Komisja Edukacji Prawnej przy NRA.