Reforma szkolnictwa w wydaniu PiS: cztery lata podstawówki, później cztery drugiego etapu, a następnie cztery lata szkoły średniej

– Głównym celem jest wprowadzenie czteroletniego liceum – mówi Marzena Machałek, zastępczyni przewodniczącego sejmowej komisji edukacji. Dlatego, jak przyznaje w rozmowie z DGP, jednym z rozwiązań, nad którym pracują urzędnicy, jest taki podział, który pozwalałby z jednej strony częściowo uratować gimnazja, z drugiej wydłużyć szkołę średnią.

Do końca czerwca trwa zainicjowana przez MEN debata nad systemem edukacji. Dyskusje mają się odbyć w 16 województwach i dotyczyć tematów: szkolnictwa specjalnego, bezpieczeństwa w szkole, finansowania oświaty i kształcenia zawodowego. Cztery z nich już się odbyły. Jak przekonują samorządowcy, obecni na nich przedstawiciele ministerstwa jak ognia unikają odpowiedzi na najważniejsze pytanie: czy od nowego roku szkolnego możemy spodziewać się istotnych zmian w podziale na etapy edukacji? – Wygląda na to, że decyzja już zapadła – przekonuje jeden z uczestników debat.