Rządowy program, na podstawie którego samorządy otrzymują dotację budżetową na pokrycie kosztów posiłków dla dzieci i osób z rodzin o najniższych dochodach, nie wygaśnie z końcem tego roku. Będzie realizowany przez kolejne cztery lata.
Tak wynika z informacji zawartej w wykazie prac legislacyjnych rządu, do którego został wpisany projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2024–2028. Zastąpi on obecnie obowiązującą uchwałę nr 140 z 15 października 2018 r. (M.P. poz. 1007 ze zm.), która dotyczy jego funkcjonowania w latach 2019–2023. Wspomniany program składa się z trzech modułów. Pierwszy z nich obejmuje dzieci do czasu podjęcia nauki w szkole podstawowej oraz uczniów, którzy uczęszczają do szkół ponadpodstawowych. Przysługuje im wsparcie w formie: posiłku, świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności albo świadczenie rzeczowe w postaci produktów żywnościowych. Taka sama pomoc jest przewidziana w module drugim dla osób, o których jest mowa w art. 7 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 901), w szczególności starszych, chorych i niepełnosprawnych. Z kolei trzeci moduł programu zakłada udzielanie dofinansowania na wyposażenie istniejących lub utworzenie nowych stołówek oraz jadalni w szkołach.
Jednocześnie zasady programu wskazują, że do wsparcia w ramach modułu pierwszego i drugiego są uprawnione dzieci i osoby, które spełniają kryterium dochodowe, wynoszące 200 proc. progu obowiązującego w pomocy społecznej (1552 zł dla osoby samotnej i 1200 zł na członka rodziny). Przy czym dzieci z rodzin, w których dochody są wyższe, mogą również mieć przyznany bezpłatny posiłek, jeśli wyrażają chęć korzystania z obiadów, a dyrektor szkoły poinformuje o tym ośrodek pomocy społecznej – choć w tym przypadku obowiązuje zastrzeżenie, że liczba takich uczniów nie może przekroczyć 20 proc. ogółu dzieci otrzymujących posiłek w szkołach i przedszkolach na terenie gminy.
Ponadto program zakłada, że gmina musi zagwarantować wkład własny, w wysokości 40 proc. kosztów realizacji zadania, ale może on zostać obniżony do 20 proc., jeśli wójt (burmistrz, prezydent miasta) złoży uzasadniony wniosek w tej sprawie i zgodę wyrazi wojewoda. Dodatkowo wójt może zawnioskować do niego o zwiększenie dotacji o 5 proc., które będzie przeznaczone na pokrycie kosztu dowozu posiłków osobom, które nie wychodzą z domu ze względu na podeszły wiek czy niepełnosprawność.
W opisie projektu nowej uchwały, który został umieszczony w wykazie prac legislacyjnych, nie podano, czy powyższe reguły oraz dotychczasowa wysokość kryterium uprawniającego do bezpłatnych obiadów zostaną utrzymane również w latach 2024–2028. ©℗