Obserwując dane Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, obserwujemy wzrost względem poprzedniego roku nie tylko w liczbie wniosków o wgląd do pracy egzaminacyjnej, ale także w liczbie wniosków o weryfikację sumy punktów. W 2023 roku takich wniosków było to 11996, podczas gdy w 2022 tylko 9136.
Zmienione świadectwa maturalne 2023
Liczba zmienionych świadectw nie jest już jednak duża większa. W 2022 roku było 2198, a w 2023 roku – 2589.
Dyrektora CKE zapytaliśmy o sytuację, w której weryfikacja punktów następuje już po ogłoszeniu listy osób przyjętych na uczelnię.
Matura 2023: Czy uczelnia ma obowiązek uwzględnić nowy wynik egzaminu?
Dr Marcin Smolik: Kwestię tę regulują – przynajmniej teoretycznie – przepisy prawa.
W przypadku uczelni kwestię tę reguluje art. 70 ust. 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, który stanowi, że „uczelnia uwzględnia możliwość przeprowadzania rekrutacji uzupełniającej dla osób, które ubiegały się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia lub jednolite studia magisterskie na danym kierunku studiów na rok akademicki, na który jest przeprowadzana rekrutacja, oraz których wynik egzaminu maturalnego z danego przedmiotu lub przedmiotów został podwyższony w wyniku weryfikacji sumy punktów lub odwołania, o których mowa w art. 44zzz ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.”
W rzeczywistości jednak z tym „uwzględnianiem” bywa różnie.
Gdy uczelnia odmawia przyjęcia kandydata, którego nowa liczba punktów z matury 2023 powinna być wystarczająca
Dr Marcin Smolik: Jeżeli zdarza się sytuacja, w której dana uczelnia odmawia przyjęcia na I rok studiów kandydata, który – po zmianie wyniku – ma liczbę punktów rekrutacyjnych, która byłaby wystarczająca (na etapie rekrutacji) do przyjęcia na studia, wówczas staramy się kontaktować z daną uczelnią (jeżeli zdający informuje nas, że ma problem) i prosić o przyjęcie ze względu na błąd egzaminatora w sprawdzeniu pracy.
W większości przypadków nasze prośby są uwzględniane.