statystyki

Mechatronika i informatyka wciąż czekają na kobiety. Zawodówki i technika oblegane przez mężczyzn

autor: Anna Wittenberg08.02.2016, 07:44; Aktualizacja: 08.02.2016, 08:03
Sytuacja absolwentek szkół zawodowych pogarsza się z roku na rok.

Sytuacja absolwentek szkół zawodowych pogarsza się z roku na rok.źródło: ShutterStock

Dziewczęta uczą się głównie w liceach. A jeśli już wybierają zawodówki, to takie, które nie gwarantują dobrze płatnej pracy.

W krakowskim Zespole Szkół Elektronicznych nr 2 na 300 uczniów jest tylko dziewięć dziewcząt. To dla takich placówek standard – do techników wybiera się tylko co trzecia gimnazjalistka. Jeszcze mniej można ich spotkać w zasadniczych szkołach zawodowych. Trafia do nich co dziesiąta absolwentka gimnazjum. Jeśli dziewczyna wybiera się już do takiej szkoły, kształci się w zawodzie, na który nie popytu – najwięcej wybiera profile ekonomiczne i administracyjne oraz związane z usługami.

Sytuacja absolwentek szkół zawodowych pogarsza się z roku na rok – wynika z raportu przygotowanego przez koalicję Karat, która wspiera organizacje kobiece z Europy Środkowej i Wschodniej. W latach 2010–2015 wskaźniki zatrudnienia kobiet z wykształceniem zasadniczym zawodowym zmniejszyły się z 44,6 proc. do 43,4 proc. W tym czasie te same wskaźniki dla ogółu kobiet zwiększyły się z 42,2 proc. do 44,1 proc. Absolwentki szkół zawodowym pracują rzadziej. Zarabiają też mniej – mediana wynagrodzeń dla kobiet to 75 proc. mediany wynagrodzenia mężczyzn.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane