statystyki

Podwyższenie wieku szkolnego: Najważniejsze problemy samorządów

29.01.2016, 07:17; Aktualizacja: 29.01.2016, 08:38
nauczyciel, szkoła dzieci

Ponieważ edukacja szkolna musi być poprzedzona zerówką, dzieci sześcioletnie zostaną objęte obowiązkiem przygotowania przedszkolnego.źródło: ShutterStock

Nowelizacja znosi obowiązek przedszkolny dla pięciolatków i szkolny dla sześciolatków. Uczniowie klas I i II szkoły podstawowej na wniosek rodziców będą mogli powtarzać naukę bez promocji w roku szkolnym 2016/2017.

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 15 ust. 2 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.; dalej u.s.o.) obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy siedem lat, oraz trwa do ukończenia gimnazjum, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18. roku życia.

Ponadto nowelizacja przewiduje, że od roku szkolnego 2016/2017 sześciolatki będą mogły pójść do I klasy pod warunkiem odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego. Jeśli nie będą go miały, to konieczna będzie pozytywna opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej.

W przepisach przejściowych nowelizacji zawarte są regulacje odnoszące się do roku szkolnego 2015/2016 oraz następnego – 2016/2017.

Zakłada się, że te dzieci, które obecnie chodzą do I klasy, będą mogły w niej pozostać – na wniosek rodziców – na kolejny rok szkolny. SCHEMAT 1 Uczeń taki nie będzie podlegał klasyfikacji rocznej, a tym samym promowaniu do klasy II, oraz nie otrzyma świadectwa szkolnego.

Jeżeli rodzice zdecydują, że ich dziecko będzie kontynuować naukę w klasie I w szkole, do której uczęszcza, wobec tego dziecka nie będzie przeprowadzane postępowanie rekrutacyjne. Wniosek rodziców może być wniesiony do dyrektora szkoły, w której uczeń się obecnie uczy, bądź do dyrektora innej placówki. W tym ostatnim przypadku należy jednak powiadomić szkołę o przeniesieniu dziecka.

Jeżeli wniosek zostanie złożony do dyrektora:

1) szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka – dziecko zostanie przyjęte z urzędu;

2) publicznej szkoły podstawowej innej niż wymieniona w pkt 1 – dziecko będzie przyjmowane po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego;


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane